ما می خواهیم اطلاعات کاملی را از پروسه، هزینه ها، مدارک لازم و دیگر اطلاعاتی که به منظور ثبت علائم تجاری در کرج با اهمیت می باشد را به شکل ساده و با صراحت ارائه نماییم  تا طراحان گرافیک درجریان باشند که  قبل از آغاز فعالیت خود بایستی به چه نکاتی توجه نمایند.

در بعضی از موارد مشاهده شده است که کارفرما به طراح مراجعه نموده و تقاضای طراحی کرده است ولی بعد از رجوع  به اداره ثبت علامت که به وسیله طراح ترسیم شده است را اداره به ثبت نرسانده است.! به همین دلیل گروه طراحان گرافیک به طراحان صفارش کرده است تا این مقاله را مطالعه نمایند تا بدین وسیله بتوانند مشتریان خود را مطلع نمایند.

علائم تجاری چیست؟

علائم تجاری نشانه ی مشخصی میان اجناس و خدمات می باشد خصوصا میان اجناس و خدماتی که به وسیله فردی تولید و عرضه شده اند وجه تمایزی ایجاد می کند.

محل پیدایش آن به زمان های دیرین و گذشته بر می‌گردد؛ هنگامی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را برروی یادبود های هنری و مصرفی خود منتشر می‌کردند. پس از سپری شدن و گذشتن سال ها این علامت‌ها جای خود را به نظام  کنونی ثبت و محافظت و نگهداری علامت تجاری دادند. این سیستم  به مصرف‌کنندگان یاری می رساند که از کالاها و خدماتی که طبیعت و چگونگی آن ها مورد نظرشان می باشد و با علامتی اختصاصی تعیین و مشخص شده‌اند، بهره بگیرند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت علائم تجاری در کرج

1.ارائه اظهارنامه از طریق اینترنتی.
2.ارائه مدارک مثبت هویت متقاضی.
الف) اشخاص حقیقی:رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی.
ب) اشخاص حقوقی: ارائه آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت شناسنامه و کارت ملی مالکان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی:در صورتی که درخواست به وسیله نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ....) صورت بگیرد مدارک آن هم باید ضمیمه گردد.
4.ارائه10 نمونه گرافیکی یا رونوشت یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ده در ده سانتی متر الزامی است.
5.در صورتی که علامت سه بعدی می باشد ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
6.مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط ارائه گردد.
7.در صورتی که متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم(حداکثر 6 ماه)استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ ارائه نمایند.
8.رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار ارائه گردد.

نکته:چنانچه در تصویر علامت یا نام مورد نظر شما جهت ثبت کلمه یا حروف لاتین استفاده نشده باشد،ارائه ی کارت بازرگانی الزامی نخواهد بود.

هدف از آرم تجاری چیست؟

علامت های تجاری  به وسیله کسب اطمینان از حقوق منحصر به فرد به منظورشناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران که براساس استعمال از آن بایستی مبلغی را پرداخت کنند وبدین صورت از مالک علامت حفاظت و نگهداری می کند.

مدت زمان این حفاظت تفاوت دارد اما  علامت تجاری  این قابلیت را دارد تا بدون هیچ گونه محدودیتی با پرداخت نمودن هزینه هایی که مرتبط می باشد  تمدید شود. حفاظت و نگهداری از علامت تجاری به وسیله ماخذ قانونی که در بیشتر دستگاه ها  اجازه متوقف کردن تخلف در این راستا را دارند، تایید می‌ گردد.

از چشم اندازی  گسترده‌تر، علائم های تجاری با رسمیت بخشیدن و اعطای  سود اقتصادی به مالکان آن ها، در عرصه  جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این نوآوری  را گسترش  می‌دهند. محفاظت و نگهداری از علامت های  تجاری هم چنین مانع از تلاش‌های رقیب های  بدون انصاف،مانند دغلکاران،‌ به منظور استعمال از علامت های  معین  جهت فروش محصولات و ارائه خدمات بدون مرغوبیت  یا متفاوت می‌شوند. این سیستم ،اطلاع  و ممکن بودن  سرمایه‌گذاری را به منظور عرضه و فروش کالاها و خدمات را در عادلانه ترین شرایط ممکن به مردم ارائه می نماید  و بدین طریق تجارت بین‌المللی را آسان و ممکن  می‌کند.

مزایای ثبت علائم تجاری در کرج

 1. ضمانت می‌کند که مشتریان قادر می باشند  محصولات خود  را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 2. شرکت‌ها را توانمند می‌ نماید تا  محصولات‌شان را از همدیگر متفاوت نمایند.
 3. وسایل بازاریابی و پایه خلق چهره  و معروفیت شرکتها می باشند.
 4. مجوز استعمال از آن ها به اشخاص ثالث اعطا می‌شود و منشا مستقیم درآمد از مقر حق امتیازها هستند.
 5. بخش ضروری موافقت‌نامه‌های دهش نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که مایملک گرانبهای کسب و کار باشند.
 7. شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا در نگهداری یا بهترشدن وضعیت محصولات سرمایه‌گذاری نمایند.
 8. امکان دارد جهت اخذ وام سودمند باشند.

مراحل ثبت علائم تجاری در کرج

 مدارک اظهارنامه و تصاویرعلائم انتخابی تحویل اداره داده می شود.اظهارنامه در در دفتر ثبت اظهار نامه ثبت شده و به مهر ساعتی همراه با روز و ماه و سال ممهور می گردد.نسخه اول اظهارنامه به متقاضی تحویل داده می شود . نسخه دوم آن در سوابق پرونده متقاضی در اداره ثبت می شود . نسخه سوم آن جهت یررسی ها در اختیار کارشناسان اداره قرار می گیرد. کارشناسان بررسی های لازمه را در جهت عدم سابقه ثبت این علائم را انجام می دهند و ظرف مدت 15 روز اقدامات لازم را جهت ثبت علائم تجاری انجام می دهند.

نکته 1 : در صورتی که کارشناسان در حین انجام استعلامات سابقه ثبت علائم را متوجه شوند . اخطاریه رد علائم را صادر می نمایند.  
نکته ۲:در صورت رد تقاضای ثبت علامت تجارتی از ناحیه اداره ، متقاضی می تواند ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ از این تصمیم به دادگاه های حقوقی تهران شکایت نماید.

مسئول اداره پیش نویس آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی را امضا و به ماشین نویسی ارجاع و پس از تحریر آگهی مذکور آن را امضا می نماید . این آگهی که یک نمونه از علائم درخواستی به آن الصاق شده ضمن ثبت در دفتر اندیکاتور توسط مسئول این امر ، تحویل متقاضی می گردد تا به روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران(به نشانی تهران پارک شهر خیابان بهشت ساختمان دادگستری جمهوری اسلامی ایران )برده شود.پس اراینکه آگهی تقاضای ثبت علامت تجارتی در روزنامه رسمی درج و منتشر گردید متقاضی ۳۰ روز(با احتساب دو روز اضافه)بعد از تاریخ انتشار با در دست داشتن یک نسخه از روزناه مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نماید و ضمن تقدیم یک برگ تقاضای ثبت علامت(بشرح نمونه) و یک نسخه از روزنامه فوق تقاضای ثبت علامت تجارتی را نماید.مسئول اداره پس از وصول تقاضا و روزنامه رسمی دستور ضمیمه شدن به پرونده را صادر و به کارشناس مربوطه ارجاع می نماید . کارشناس معینه پرونده را بررسی و در صورت عدم وصول اعتراص نسبت به تقاضای ثبت علامت تجارتی دستور پرداخت حق الثبت علامت تجارتی راصادر و اقدام به تهیه آگهی ثبت علامت تجارتی می نماید و ضمن گواهی مراتب را به نظر مسئول اداره رسانده و مسئول اداره پس از بررسی و امضا به ماشین نویسی ارجاع می دهد.متقاضی به حسابداری مراجعه و مسئول حسابداری با ملاحظه پرونده و محاسبه فیش مبلغ حق الثبت را صادر و متقاضی برای پرداخت به شعبه بانک ملی مستقر در سازمان ثبت رجوع نموده و پس ا ز پرداخت وجه به حسابداری مراجعه و یک نسخه از فیش را تحویل حسابداری می دهد. مسئول حسابداری با ملاحظه فیش انعکاس در دفاتر مربوطه اظهارنامه را ممهور نموده و تحویل متقاضی می دهد.متقاضی یک برگ تصدیق ثبت علامت تجارتی را از قسمت فروش اوراق خریداری و به اداره مراجعه و مدارک پرداخت حق الثبت و برگ تصدیق را ارائه و مسئول اداره دستور ضم به پرونده و ادامه عملیات ثبتی را صادر می نماید . یک قطعه از علامت در دفتر ثبت علایم و دفتر طبقات کالا الصاق و ثبت می شود.مراتب در برگ تصدیق ثبت علامت در ج و ضبط پرونده شده و آگهی ثبت علامت تجارتی تحریر شده توسط مسئول اداره امضا و پس از ثبت در دفتر اندیکاتور جهت درج در روزنامه رسمی تحویل متقاضی می گردد.متقاضی به روزنامه رسمی مراجعه و آگهی ثبت علامت تجارتی را جهت درج در روزنامه ارائه می دهد.متقاضی با در دست داشتن یک نسخه از روزنامه رسمی منتشره مذکور به اداره مالکیت صنعتی مراجعه و روزنامه رسمی را جهت ضبط در پرونده ارائه می دهد . مسئول اداره باوصول روزنامه رسمی حاوی درج آگهی ثبت علامت تجارتی تصدیق ثبت علامت تجارتی را امضا و دستور تحویل آن را به متقاضی صادر می نماید . تصدیق ثبت پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب علامت می شود. تصدیق ثبت علائم تجارتی از تاریخ اظهار نامه مربوط بمدت ده سال اعتبار دارد . در صورتی که صاحب علامت تمایل به استمرار سابقه ثبت داشته باشد می تواند حداکثر ظرف ۶ ماه از انقضای اعتبار تصدیق ثبت اقدام به تجدید علامت نماید . در صورتی سپری شدن مدت ۶ ماه علامت ثبت شده دیگر اعتبار قانونی نخواهد داشت.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت آراکس تماس حاصل نمایید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.