برای ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری باید به سامانه ی www.ip.ssaa.ir  مراجعه کرد و نیازی به مراجعه ی حضوری به اداره ی ثبت علائم تجاری نمی باشد.

اظهارنامه ثبت برند

پیش از اخذ شماره اظهارنامه باید تنظیم اظهارنامه صورت پذیرد.و پیش از اخذ شماره مکانیزه باید تنظیم درخواست صورت گیرد. بنابراین چنانچه در نظر دارید تغییری در اظهارنامه، انجام دهید می بایست گزینه ثبت انواع درخواست(رفع نقص،پرداخت حق الثبت،اقساط،انتقال و...)،را انتخاب کرده و تقاضای جدید را ثبت کنید تا اداره تغییرات لازم را اعمال نماید.

چنانچه هزینه تادیه شود به این معنی است که اظهارنامه مورد تایید است و دیگر نمیتوان مبلغ را مطالبه نمود لکن مادامیکه اظهارنامه ثبت نشده باشد می توان مبلغ را مطالبه نماید.

برند برای مدت زمان ده سال اعتبار دارد و مورد حمایت قرار می گیرد و میتوان به دفعات به تمدید برند پرداخت و با پرداخت هزینه ی مقرر شده تمدید نمود. علامت تجاری را میتوان به اشخاص ثالث انتقال داد و می بایست مطابق با مقررات قانون ثبت علائم و اختراعات ایران ثبت شود. چنانچه تعداد تغییرات چند آیتم باشد باید برای هر کدام از آنها اظهارنامه جداگانه تنظیم کرد.

برای مطالعه در مورد مراحل ثبت برند و هزینه ثبت برند مقالات ما را مطالعه فرمائید

حقوق ناشی از ثبت علامت 

فردی که علامت را به ثبت رسانده است اجازه ی استفاده ی انحصاری از علامت را دارد.

الف)چنانچه مالک رضایت داشته باشد هر فردی غیر از مالک نیز می تواند از آن استفاده نماید.

ب)در صورتی که فردی بدون کسب اجازه از مالک از علامت استفاده نماید و یا عملی انجام دهد که سوء استفاده و یا تضییع حق مالک از آن استناد شود  مالک علامت می تواند در دادگاه از آن فرد شکایت نماید. این حقوق مشتمل بر موارد استفاده از علامتی می شود که مشابه با علامت به ثبت رسیده است وبکارگیری آن باعث گمراهی عموم می شود.بنا به  ماده ی 41 طبق ماده ی 43 هر گاه خواهان اثبات نماید صاحب علامت ثبت شده از آن به تنهایی و یا بر خلاف ضوابط مندرج در ذیل ماده ی 42 از آن استفاده کرده و یا اجازه ی استفاده از آن را صادر می کند یا به شیوه ای علامت جمعی را بکار گیرد یا اجازه ی استفاده از آن را بدهد که باعث فریب مراکز تجاری یا  عمومی نسبت به مبدا و یا هر خصوصیت مشترک دیگر کالا و خدمات شود دادگاه حکم ابطال علامت جمعی را صادر می نماید.

علائم تجاری غیر قابل ثبت

 1. علامتهای دولتی،مملکتی و رسمی (مانند آرم جمهوری اسلامی ایران،هلال احمرو...)
 2. علامتهایی که با نظم یا عفت عمومی در تضاد باشند
 3. علامتهایی که پیش از این  ثبت شده باشند.
 4. کلمات یا عباراتی که به سازمان ها یا مقامات رسمی ایران منتسب باشند و یا آنها را تداعی یا القا کنند،مانند کلمات انقلابی یا دولتی و نظایر آن ها

علامت تجاری در همه ی کشورها ثبت شده و مورد حمایت قرار می گیرد. برای ثبت علامت اطلاعات کاملی ارائه می شود که  دفاتر ملی یا ناحیه ای از آنها نگهداری می نمایند.

برای اینکه از ثبت جداگانه در هر دفتر کشوری یا ناحیه ای پیشگیری شود، WIPO نظام بین المللی ثبت علائم را اجرا می کند .این دو توافق نامه مدیریت این نظام را بر عهده دارند.توافق نامه ی مادرید که به ثبت بین المللی علائم وابسته است و پروتکل مادرید. کشوری که با یک یا هر دوی این عهدنامه ها در ارتباط است می تواند مطابق ثبت یا درخواست در دفتر آن کشور،ثبت بین المللی موًثری در چند یا تمام کشورهای عضو اتحادیه ی مادرید کسب نماید.

مدارک اظهارنامه ی ثبت بین المللی

 1. مدارک تایید شده ی هویت  درخواست کننده
 2. اظهارنامه یا گواهی نامه ی ثبت علامت در ایران
 3. چنانچه تقاضا توسط وکیل به عمل آمده باشد وکالت نامه ارائه شود
 4. رسید مربوط به تادیه هزینه ی بررسی اولیه

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.