برند جهانی در واقع هم معنی با دو کلمه‌ی “جهانی سازی” و ” تجاری سازی” برند می باشد . نماد ثبت برند جهانی R است و این علامت نشانی هویت جهانی برند شما می باشد. شما با ثبت برند جهانی، خدمات یا کالای خود را می توانید جهانی کنید ولی این جمله به این معنا نمی باشد  که برند شما را همه‌ ی کشورهای جهان بشناسند بلکه فقط با ثبت برند جهانی خود از حمایت های آن بهره مند  خواهید شد. با ثبت برند جهانی می توانید فعالیت‌ها را برای پیشرفت های آینده در سطح دنیا فراهم آورید و الویت بیشتری نسبت به رقبا در ورود به بازارهای دور دست برخوردار خواهید شد. ثبت جهانی برای یک دوره ده ساله می باشد و در صورتی که صاحب علامت قصد تمدید دوباره را داشته باشد، این امکان وجود دارد و در صورتی که تمدید در زمان مشخص شده ای انجام نشود،علامت بی ارزش و بی اعتبار  می‌شود و مالکیت برند از بین می رود.

برند جهانی

ثبت برند جهانی به دو روش موافقت نامه(trips)و مادرید انجام می‌شود.

توافقنامه : (trips)

توافق نامه ی(trips) مطابق  قانون تجارت جهانی WTO انجام می‌شود.با ثبت به این روش می توان بدون نیاز به هیچ واسطه ای برند خود را در سوئیس به ثبت برند جهانی برسانید و احتیاجی نمی باشد که برند در کشور مبدا ثبت شود.این توافقنامه را بیش از ۱۵۰ کشور به  امضاء  و به توافق رسیده اند شایان ذکر است که کشور ایران این توافقنامه را امضاء نکرده و عضو آن نمی باشد.

توافقنامه مادرید

برای ثبت برند به صورت بین المللی ابتدا برند باید در کشور مبدا به ثبت برسد . برای عضویت در این سیستم موجود باید اشخاص اظهارنامه خود را به اداره مالکیت صنعتی تسلیم کنند و از میان  ٨۵ کشور موجود کشور های مورد نظر خود را انتخاب نماید  و فعالیت خود را در این کشور ها شروع نماید تا مورد حمایت قرار گیرند. شخص باید تقاضانامه بین المللی خود را به یکی از سه زبان فرانسه ، اسپانیولی و انگلیسی ترجمه کند.

خلاصه موافقتنامه و پروتکل مادرید

نخستین گام به منظور حمایت از علامت تجارتی و برخورداری از حقوق مرتبط با آن ثبت علامت تجاری در بعد داخلی بر اساس  کنوانسیون پاریس می باشد. با نگرشی برتاریخچه این کنوانسیون درخصوص حمایت از مالکیت صنعتی در می یابیم که به منظورحمایت از علائم تجارتی درسطح بین المللی به موجب کنوانسیون مزبور صاحب علامت (شخص حقیقی یا حقوقی) بایستی  به صورت  جداگانه تعدادی تقاضانامه را در ادارات کشورهای مختلف عضو به زبان های گوناگون با پرداخت هزینه های متفاوت و صرف زمان طولانی، تسلیم  نماید. به همین منظور برای اسان تر شدن روند و رول  ثبت بین المللی و تحصیل حقوق ناشی از آن تعدادی از کشورهای عضوکنوانسیون پاریس اتحادیه بین المللی را به منظور حمایت از مالکیت صنعتی در راستای کنوانسیون مزبور تشکیل داده اند  و درآن سیستم مادرید را بعنوان دستورالعمل ثبت بین المللی علائم تجارتی تصویب نموده اند. این نظام  دربرگیرنده ی  دو معاهده موافقت نامه مادرید مورخ ۱۸۹۱ و پروتکل مرتبط با آن مصوب ۱۹۸۹ می باشد.

این نظام از طریق دفتربین المللی وایپواداره می شود، هرکشورعضوکنوانسیون پاریس به منظور حمایت ازحقوق علائم تجارتی اتباع خویش در سایرکشورها، می تواند عضو موافقت نامه، پروتکل و یا هردو آن ها شود .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت جهانی برند

 1. نامه درخواست ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاری با درج نمودن اسامی کشورهای مورد نظرارائه شود.
 2. معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضاء مدیران و دارندگان حق امضاء همراه با مهر شرکت ( اشخاص حقوقی ) و در صورت مراجعه وکیل رسمی ارائه وکالت نامه دادگستری الزامی می باشد.
 3. فرم مخصوص لاتین پس از تعیین کشورهای مورد نظر متقاضی کامل شود.
 4. تصویر شناسنامه و کارت ملی مدیران و دارندگان حق امضاء شرکت و روزنامه تاسیس و آخرین ثبت تغییرات شرکت ( در صورت وجود)ارائه شود.
 5. برگه محاسبه هزینه ها همراه با مهر و امضاء متقاضی (Fee Calculation)ارائه شود.
 6.  وکالتنامه رسمی در صورتی که امور توسط وکیل انجام می شود ارائه شود.

مزیت های ثبت برند جهانی

علاوه بر نکاتی که ذکر شد سایر  مزایای ثبت برند جهانی به شرح ذیل است:

 • ثبت جهانی برند می تواند برای شرکت ها وجهه و آوازه  ایجاد نماید  و ابزار مناسبی به منظور بازاریابی باشد.
 • پس از ثبت یا  قرار دادن علامت مخصوص بالای نام تجاری خود ،  می توانیداعتبار بین المللی به دست  آورید.
 • با ثبت برند،گسترش تجارت جهانی امکان پذیر  و میسر می گردد و اشخاص بسیاری  از مصرف کنندگان مختلف در سراسر جهان با این برندها آشنا خواهند شد.
 • ثبت قانونی یک نام و علامت  تجاری برای آن حمایت قانونی فراهم می کند و از سوء استفاده طرح به وسیله  تقلید کنندگان جلوگیریمی شود.
 • ثبت برند هزینه های بازاریابی کمتر و در مقابل کسب سود بیشتر را به همراه خواهد داشت.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.