به مالکیت شخص بر یکی از حقوقی که برای اشخاص در زمینه تجارت و صنعت شناخته شده باشد مالکیت صنعتی می گویند .حق بر اختراع و حق بر علامت تجاری دو نمونه از مالکیت صنعتی است.

اداره مالکیت صنعتی

مالکیت صنعتی دارای دو جنبه مادی(مالی) و جنبه غیرمادی(معنوی) می باشد. به مالکیت صنعتی مالکیت معنوی هم می گویند زیرا جنبه غیرمالی به جنبه مادی غالب شده است.با پیروی کردن از قانون و قوانین ویژه کشور ایران و کشورهای جهان حامی از مالکیت صنعتی  هستند و از این مالکیت حمایت می کنند.

کنوانسیون پاریس معروف به قرارداد پاریس در سال 1883  درباره مالکیت صنعتی به تصویب اعضای کنفرانسی که برای تدوین آن در پاریس جمع شده بودند رسید و سپس به تدریج کشورهای دیگر به آن کنوانسیون ملحق شدند.دولت ایران بر اساس قانون الحاق دولت ایران به قرارداد پاریس،مصوب اسفند 1337 به این قرارداد پیوست و وزارت خارجه وقت،زمان این الحاق را 24/9/1338 اعلام کرد.در این کنوانسیون،بعداَ به سال های 1967(1346) و 1979(1358) اصلاحاتی به موجب کنوانسیون های استکهلم به عمل آمد و قانون الحاق دولت ایران به این اصلاحات در سال 1377 به تصویب رسید.

باید شخصی که صاحب مالکیت صنعتی است به منظور حمایت مالکیت خود را ثبت کند از این رو درباره ثبت و وضع ان مقرراتی تصویب شده است. قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب 1310 و آیین نامه اصلاحی اجرای قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات مصوب 1337 در کشور ایران درحال حاضر  حاکم است.

مسئول ثبت کننده علامت تجاری و اختراع اداره مالکیت صنعتی است و بدین ترتیب برای صاحب علامت تجاری تصدیق ثبت علامت تجاری صادر می گردد. تصدیق نامه علامت تجاری به مدت 10 سال  از تاریخ ارائه اظهارنامه ثبت علامت تجاری اعتبار دارد و حق انحصاری است.شایان ذکر است که این مدت برای نوبت های متعدد قابل تمدید می باشد.

صاحب اختراع در رابطه با اختراع می تواند درخواست نماید تا اختراع ثبت گردد. سپس گواهینامه ثبت اختراع را اداره مالکیت صنعتی به نام صاحب اختراع صدور می نماید.به این گواهینامه ورق اختراع هم می گویند.و با توجه به اینکه برای  چه مدتی صاحب اختراع (5سال تا20سال) حق انحصاری استفاده از اختراع از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت اختراع با او است .بدون اینکه این مدت قابلیت تمدید شدن را داشته باشد از این جهت که بعد از این مدت هرکسی می تواند از اختراع استفاده کند.شایان ذکر است که علامت تجاری و اختراع باید در اداره مالکیت صنعتی که در تهران قراردارد به ثبت برسند

مراجعه به اداره مالکیت صنعتی

روال مراجعه به این اداره ها به این شکل می باشد که براساس مشاوره های تخصصی مخترع مدارک مربوط به  ثبت اختراع خود را اماده می کند سپس با ارسال نمودن مدارک یا با مراجعه حضوری به اداره ثبت اختراع  بوسیله وکیل دادگستری روال ثبت اختراع را به اتمام می رساند.

در استان تهران اداره ثبت اختراع و اداره مالکیت صنعتی و اداره مالکیت معنوی همگی در یک ساختمان قراردارند.اداره ثبت اختراع با بخش های مختلفی در  رابطه با علامت تجاری یا ثبت برند ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع یا ایده مشغول به کار می باشد و در ایران به عنوان تنها مرکز مالکیت صنعتی و معنوی به حساب می اید.

نکته مهمی وجود دارد و ان این است که تحت هیچ شرایطی کارشناسان و مسئولین اداره مالکیت صنعتی و معنوی تهران جوابگوی مراجعات حضوری نمی باشند و از طریق سایت رسمی اداره مالکیت صنعتی و معنوی و سامانه روال امور پیگیری می گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.