برند چیست؟ علت ثبت برند و علامت تجاری چیست؟

به  نشان یا علامتی که  سبب وجه تمایز بین یک کالا با کالاهای ارائه یا تولید شده می گردد برند می گویند.

ثبت برند بین المللی

در بازارهای داخلی و خارجی ثبت کردن علامت تجاری یکی از نیازهای ضروری و یکی از عوامل موفقیت محسوب می شود.به دلیل جهانی شدن و رشد سریع شرکت ها و عواملی مانند ایجاد وجه تمایز بین محصولات و خدمات دیگر شرکت ها و اینکه بتوانید محصولات خاص خود را به دیگران بشناسانید و یا حتی جهت جلوگیری از سو استفاده از برند خود نیازمند ثبت برند هستید.

هنگامی که در ایران علامت تجاری خود را ثبت می کنید می توانید از هرگونه سو استفاده از کالا و خدمات خود در برابر دیگران پیشگیری مینمائید. و اگر افرادی از علامت شما سو استفاده کنند مطابق قانون و قوانین مجازات خواهند شد.

شرایط ثبت بین المللی برند

برای انکه بتوانید برندی را به صورت بین الملل ثبت کنید باید براساس قانون و مقررات کشور مبدا برند مد نظر را رسما ثبت کرده باشید.

در کشور ایران هر علامت تجاری ثبت شده این قابلیت را دارد که در سیستم مادرید ثبت گردد زیرا کشور ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی کنوانسیون پاریس می باشد.

وقتی از ثبت برند بین الملل صحبت می شود منظور این است که با پرداخت نمودن هزینه های قانونی در هر کشور به صورت جدامی توانید  در کشور های عضو کنوانسیون مادرید برند ذکر شده را ثبت کنید.

سیستم مادرید از  کشورها و دفترهای منطقه تشکیل شده است که در حال حاضر 85 عضو را شامل می باشد.و برای انکه برند  بین المللی به ثبت برسد  باید از طریق دفاتر مالکیت معنوی کشورهای عضو سیستم مادرید اقدام نمود.

بعد از اینکه برند ثبت شد باید از طریق این ادارات و با استفاده از وکیل های متخصص و کارشناس

درخواست ثبت برند به یکی از نماینده های این سازمان ارسال گردد.

سرپرست ثبت برند سازمان مالکیت معنوی WIPO بر پایه نظام بین المللی مادرید و عهدنامه غیر اصیل می باشد.

در نتیجه دستگاه بین المللی ثبت برند بوسیله ی تفاهم نامه ها و پیمان مادرید که ثبت برند جهانی را شامل می شود رهبری می شود.

مزایای استفاده سیستم مادرید

هر علامت تجاری بر اساس قانون و قوانین ثبت بین المللی علائم تجاری (نظام مادرید) و روی اوردن به مقررات داخلی  هر کشوری مورد بررسی قرار می گیرد و بعد وارد مسیر بین المللی خود می شود.

 ثبت بین المللی علائم تجاری، در مرحله ابتدایی به شیوه  عمومی می باشد  که در اداره کشور مبداءشکل می گیرد..سپس به صورت خودکار و با معین نمودن کشورهای مورد نظر در عرصه بین الملل صورت می پذیرد.

از جمله مزایای سیستم مادرید؛

از سوی اداره مالکیت صنعتی متقاضی می تواند اظهارنامه بین المللی به وایپو ارائه کند  که در صورت علاقه داشتن می تواند از ۸۵ کشور عضو موافقتنامه و پروتکل مادرید یا تعدادی از آنها، در خواست کند که از علامت تجاری خود حمایت کنند. این مورد تنها به یک صورت ممکن می شود و ان این است که تقاضانامه بین المللی که براساس یکی از زبان های(فرانسه،انگلیسی،یا اسپانیولی )و با پرداخت نمودن هزینه به صورت فرانک سوئیس تنظیم گردد و در فرم درخواست در کشورهای تعیین شده جهت دریافت حمایت از علامت تجاری خود اقدام کند.اگر از طرف صاحب ان در ثبت علامت مبدا تغییری مانند تغییر نام-ادرس-تمدید-مالکیت صورت پذیرد با پر کردن فرم های مرتبط و پرداخت کردن  هزینه کم تغییرات ذکر شده را در عرصه بین المللی انجام دهد. شایان ذکر است که اداره مبدا از انجام طبقه بندی کالاها و خدمات و منتشر شدن  علامت های تجاری  در روزنامه رسمی کشوربی نیاز است. زیرا ثبت بین المللی مجموعه ای از ثبتهای ملی براساس مقررات داخلی هر کشور تعیین شده است.

مدارک لازم جهت ثبت بین المللی نام و علامت تجاری

 1. نامه درخواست به منظور  ثبت بین المللی علامت خطاب به اداره ثبت علایم تجاری با قید اسامی کشورهای مورد نظرارائه شود.
 2. معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت همراه با امضای مدیران و اشخاصی که حق امضا دارندو با مهر شرکت برای اشخاص حقوقی و در صورتی که وکیل رسمی مراجعه کرده باشد باید وکالت نامه دادگستری ارائه دهد.
 3. نسخه تصدیق نامه  شناسنامه و کارت ملی مدیران وافرادی که در شرکت حق امضا دارند دارندگان روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی و رونوشت  تصدیق نامه  شناسنامه و کارت ملی برای اشخاص حقیقی و در صورتی که وکیل رسمی مراجعه کرده باشد ارائه وکالت نامه دادگستری الزامی است.
 4. در ایران ارائه اصل گواهی ثبت علامت تجاری به منظور ملاحظه  و رونوشت  آن جهت نگاه کردن   و نگهداری  در پرونده یا ارائه رونوشت  تصدیق نامه و  گواهی ثبت علامت تجاری الزامیست.
 5. فرم مخصوص لاتین پر گردد.
 6. برگ محاسبه هزینه ها ارائه شود.
 7. رسید مرتبط به منظور بررسی  هزینه و بررسی اظهارنامه بین المللی ارائه گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.