هر کلمه، حرف، عدد، ترسیمات دستی یا هندسی، عکس، شکل، رنگ یا ترکیبی از این موارد که توانایی معرفی یک مجموعه را داشته باشد و باعث تشخیص یک کالا از سایر کالا ها شود علامت تجاری محسوب می شود و قابل ثبت می باشد.

به ثبت رسانیدن برند به صورت اختیاری می باشد این امکان وجود دارد که دولت ثبت آن را از الزامات و ضروریات بداند در صورتی که برند به ثبت برسد به مالک برند تصدیق نامه ثبت برند صادر می شود.مالک منحصر به فرد برند شخصی می باشد که برند خود را ثبت نموده باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و ثبت اسم تجاری

 از آنجایی که برند دارای انواع مختلفی است برای هر یک مدارک مورد نیاز متفاوتی لازم می باشد. درصورتی که برند شما لاتین است داشتن کارت بازرگانی ضروری است درصورتی که برند حقوقی باشد و به نام  شرکت ثبت گردد مدارک ثبت شرکت نیز مورد نیاز است.علاوه بر مجوز فعالیت شما متناسب با حوزه شغلی تان مدارک هویتی هم باید تهیه و کامل شود.

مراحل استعلام نام تجاری

مرحله اول

به سامانه روزنامه رسمی کشور به منظور استعلام از نام برند به نشانی http://rrk.ir مراجعه نمایید.

شما می توانید از طریق سامانه فوق الذکر به منظور کسب اطلاعات از نام پیشنهادی خود استفاده کنید این سامانه ازروش های  معتبر به منظور استعلام برند می باشد.برای استعلام از برند پیشنهادی ،پس از ورود به سامانه ی فوق به قسمت آگهی های قانونی رجوع کنید و با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی،درج نام و کامل کردن بقیه اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

با گرفتن استعلام برند قبل از ثبت ان  می توانیم از کلیه برندهای ثبت شده در 45 طبقه کاری مطلع شویم.در برخی مواقع این امکان وجود دارد که بخواهیم  برندی  رابه کالا و یا خدماتی خاص اختصاص دهیم. و یا بخواهیم از همان نام برند  در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم.با استعلام گرفتن از برند قبل از ثبت،از ثبت آن برند در طبقات دیگر با خبر می شویم ودیگر نیازی نیست تا برای ان اظهارنامه ی دیگر تنظیم گردد. در این روش،پس ازورود به سامانه ذکر شده به قسمت اگهی های قانونی مراجعه کنید سپس گزینه انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی،را انتخاب کنید.اکنون شما باید اسامی مورد نظر خود را وارد نمایید و از بین  روزنامه هایی که جستجو کرده اید از برند مورد نظر استعلام بگیرید.در صورتی که نام برندتان تکراری است باید از انتخاب کردن ان نام به عنوان برند صرف نظر کنید.به این صورت از هدر رفتن هزینه و زمان جلوگیری می شود.

در رابطه با انجام امور استعلام از نام تجاری خود اگر با مشکلی و یا سوالی مواجه شدید می توانید از مشاوران و کارشناسان کاردان وخبره موسسه حقوقی ثبت آراکس کمک و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مرحله دوم

به سامانه ثبت برند مراجعه شود.بعد از این که از نام برند استعلام گرفتید و مدارک را اماده کردید نوبت به مرحله آخر و اصلی ثبت برند می رسد. در این مرحله با رجوع به سایت اداره مالکیت به آدرس ipssaaa.ir  باید اظهارنامه برند را که شامل مواردی مانند مشخصات ، شرکت یا شخص متقاضی برند ،و مشخصات خود برند را هم  وارد کنید و مطابقت نهایی اظهارنامه ثبت برند را انجام دهید و منتظر تاییدیه و قبول آن بمانید.این اظهارنامه باید با دقت تکمیل گردد تا با ابلاغیه رد اظهارنامه مواجه نشوید بنابراین توصیه ما این است که از موسسات ثبتی همچون موسسه حقوقی ثبت آراکس در راستای  ثبت اظهارنامه برند خود  استفاده کنید تا با مشکل مواجه نشوید. بعد ازآن که اظهارنامه تایید شد باید برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود و پس از گذشت یک ماه آگهی دوم را باید چاپ ومنتشر نمایید و بعد از آن با دریافت اطمینان از نبودن اعتراض به برند آگهی شده گواهی ثبت برند که به مدت 10 سال اعتبار دارد  با استعلام گرفتن به صورت اداری و حضوری برای شما یا شرکت شما صادر می گردد و بعد از ده سال قابل تمدید می باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع ثبت برند به مقاله آن مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.