"علامت تجاری" به نشانی گفته میشود که ، با استفاده از آن بتوانیم محصول و خدمات خود را از محصولات دیگر، جدا و متمایز کنیم.(ماده یک قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب سال1310  ).بطور مثال : مارک، لغت ، تصویر ، عدد ، آرم ، مهر و...

اعتراض به ثبت علامت تجاری

رایج ترین شکل و علامتی که در تجارت استفاده میشود به صورت کلمه است و محل استفاده آن بین حرف و عبارت بوده که در قانگونگذاری حرفی از آن زده نشده ، در نتیجه میتوان از کلمه بعنوان علامت تجاری استفاده کرد.

با در نظر گرفتن این مطلب در می یابیم که  "علامت تجاری" برای مشخص کردن کالا و خدمات بازرگانی، صنعتی ،کشاورزی و...استفاده میشود.

هر تاجری که قصد تولید محصول و ارائه آن به بازار را دارد باید برای این کار به اداره ثبت شرکت ، علائم و اختراعات مراجعه نماید. در این باب طبق ماده 2 قانون ثبت علائم ، افراد زمانی میتوانند از نشان تجاری خود استفاده کنند که نسبت به ثبت آن در دفاتر  علائم تجاری اقدام نمایند.

نشان تجاری از اهمیت بسزایی در بازار برخوردار است زیرا این نشان معرف کالای شماست.اگر شما علامت تجاری برای محصولاتتان ثبت کنید هیچ فرد دیگری اجازه استفاده از آن را برای کالای مشابه را نخواهد داشت. پس به عبارت دیگر استفاده از آرم تجاری غیر برای عرضه محصولاتی که هیچ گونه شباهت به آن محصول ندارد ، بلامانع است.

بازرگانان برای ارائه ی محصولات خود به متقاضیان که از علامت تجاری ثبت شده خود استفاده میکنند ، این امکان را به مصرف کننده داده که بتوانند به سهولت کالای مورد نظر شان را از دیگر کالا ها تشخسص و انتخاب کنند.

برای ثبت نشان تجاری ، بازرگانان باید طبق قانون (ماده 10 تا 13 آیین نامه اصلاح شده قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات در سال 1337) پیش بروند.

در صورتیکه یکی از تاجران ، نشان تجاری ای شبیه به نشان تجاری خود ، بطوریکه مصرف کنندگان در انتخاب آن مارک، دچار گمراهی شده و انتخاب اشتباهی کند را مشاهده نماید ؛ میتواند جهت جلوگیری از ثبت آن علامت اقدامات  لازم را انجام دهد .

در اداره ثبت ، طبق قوانین و ضوابط تعیین شده باید از هرگونه شباهت و هم شکلی در علامت های تجاری جلوگیری شود حتی در مواقعی این شباهت از لحاظ ظاهری تشخیص داده نمیشود یا اینکه صاحب اصلی این نشان با نظر اداره ثبت در عدم شباهت نشان جدید مخالف است.زیرا یکی از قوانین اداره ثبت در ثبت علائم تجاری این است که هم شکلی این علائم با هم ، مشتری ای را که اطلاعات خاصی در این زمینه ندارد به اشتباه نیندازد.

گاهی ممکن است قبل از اینکه شرکتی نشان تجاری مورد نظر خود را به ثبت برساند ، شرکت دیگری نسبت به ثبت همان نشان به اداره ثبت علائم مراجعه کند به همین دلیل ماده 16 قانون ثبت علائم ، قوانینی را در این موضوع  وضع کرده است:

اعتراض مجاز نسبت به علامت تجاری

 1. افرادی که خود را صاحب اصلی آن علامت تجاری میدانند
 2. افرادی که نسبت به شباهت و نزدیکی، نشان به نشان خود بطوریکه که باعث گمراه کردن مشتری شود اعتراض دارند.
 3. اگر فرد، اعتراض خود را در صورتی اعلام کند که آن نشان به نام او ثبت نشده باشد باید کلیه هزینه های ثبت را پرداخت نماید.چنانچه  شرکت آن شخص در خارج از ایران مستقر باشد تنها در صورت معامله متقابل در بند دوم ماده 4 میتواند اعتراض خود را اعلام کند.در نیتجه  اعتراض برای ثبت نشان میتواند قبل یا بعد از ، ثبت آن صورت بگیرد.

اعتراض قبل از ثبت علامت

در این حالت شخص معترض تا 30 روز بعد از تقاضای ثبت علامت فرصت اعتراض به آن را دارد. و برای این کار باید ام ، نوع فعالیت، آدرس ، اسناد و مدارک لازم و... را در توضیحات خود درج کند.اداره ی ثبت بعد از گذشت 10 روز از زمانی که اعتراض وارد میشود باید نتیجه را به متقاضی ارائه دهد. در اینجا اگر فرد متقاضی نتیجه دریافت شده را از اداره ثبت بپذیرد اعتراض او پس داده میشود و اگر تا 60 روز آن را نپذیرفت ، باید به دادگاه تهران  در قسمت  پیگیری اختلافات تجاری مراجعه کرده که در این حین اداره ثبت بعد از دریافت حکم اعلام شده آن را اجرا میکند.

لازم به ذکر است که اگر فرد معترض نسبت به پیگیری اعتراض خود تا 60 روز وارد عمل نشد ، علامت تجاری میتواند توسط فرد متقاضی ثبت شود.

اعتراض بعد از ثبت علامت

اگر صاحب اصلی نشان تجاری ، متوجه ثبت علامت مشابه علامت تجاری خود نشود یا اینکه این شباهت بعد از ثبت و عرضه محصولات آن شرکت نمایان گردد بطوریکه گمراهی مشتریان را بدنبال داشته باشد، در مدت سه ماه بعد از ثبت میتوانند اعتراض خود را در عنوان درخواست بیان کرده و نسبت به ارائه ان به دادگاه شهر اقدام فرماید؛ لذا داد گاه حکم رد اعتراض یا انحلال ثبت علامت آن شرکت را اعلام می نماید.

اعتراض به رد تقاضای ثبت از طرف اداره ی ثبت

اداره ثبت باید بررسی های لازم برای اطمینان از چگونگی اجرا ی مراحل  ثبت شرکت را انجام داده و تحقیقات کافی جهت عدم تشابه علامت های تجاری با یکدیگر را به عمل آورد و اگر نشان تجاری درخواست شده با قوانین تداخل داشت از ثبت آن امتناع بورزند.

علاوه بر این اشخاص در مقابل نتایج اعلام شده توسط ثبت شرکت ها دارای حقوقی هستند  که از این قرار است : در صورت عدم پذیرش درخواست از طرف ثبت شرکت ها، علت دقیق آن باید به متقاضی ارائه شود و متقاضی میتواند تا ده روز بعد از آن ، به رئیس دادگاه تهران جهت اعتراض مراجعه نماید ، نتیجه آن قابلیت بررسی مجدد را دارد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.