اصل مهم و  کلیدی معرفی و شناسایی یک کالا و یا خدمات ، برند آن می باشد که بایستی منحصر به فرد باشد ، توجه داشته باشید که هر چقدر لوگو نوآورانه تر و آفرینش گرانه تر باشد مصرف کنندگان را بیشتر به خود جذب می نماید.

نمونه ای از قدیمی ترین تعریف های  یک نام تجاری به وسیله کانون بازاریابی آمریکا (AMA) در سال 1960 ارائه شده است . این تعریف بر با اهمیت بودن  نشانه و علامت های استفاده شده در یک نشان  تجاری به عنوان بنیانی به منظور متمایز ساختن آن نشان تجاری از نشانه های دیگر تاکید می نماید. با توجه به تعریف کانون بازاریابی آمریکا نام تجاری عبارت است از : یک نام ، نشان ، علامت یا طرح ، یا ترکیبی از آن ها که  جهت شناسایی کالاها و خدماتی که به وسیله ی یک فروشنده یا انجمنی از فروشندگان و متمایز ساختن آن ها از محصولات رقبا ایجاد و به وجود آمده است.

صفات مشخصه

اصل و صفت های خصوصیت نام تجاری دربرداشتن آزادگی و بدیعی  می باشد  و این دو به دست نمی آید مگر با نوآوری.با این حال استفاده نمودن از یک علامت تجاری به منظور کالاهای غیر مشابه اشکال و یا ایرادی ندارد.این چنین که محصولات متفاوت  یک بازرگان قادر می باشد  دربردارنده ی  یک علامت باشد و دیگری قادر نمی باشد تا در کالایی که  مشابه علامت ثبت شده او می باشند آن علامت را استفاده کند.

به مفهوم این که  موضوعی بایستی منحصر به فرد باشد و علامت استفاده شده از جانب دیگری در کالای شبیه به آن وجود نداشته باشد اصالت می گویند.

بدیع و تازه بودن عبارت از این می باشد  که علامت ثبت شده به منظور تغییرات حاصل شده در آن از علامت پیشین  به طور کامل معین و متفاوت باشد.

تخصصی ترین مجری در امور ثبت برند در کرج را گروه مجتمع ثبت آراکس بر عهده دارد هم اکنون می توانید تماس بگیرید

طبقه بندی علامت تجاری

 1. صنایع و محصولات شیمیایی
 2. فلزات و مصنوعات فلزی
 3. دستگاه و لوازم آلات فنی و علمی و صنعتی
 4. مصنوعات و اشیاء ساخته شده از مواد مختلف
 5. مصنوعات نساجی
 6. اسباب بازی و لوازم ورزش
 7. مواد غذایی و محصولات کشاورزی
 8. سایر موارد

مراحل ثبت علامت تجاری در کرج

نخست به سامانه  اینترنتی مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) رجوع فرمایید سپس اظهارنامه ثبت برند را در سامانه پر کنید . در این سامانه  اینترنتی،  گزینه ی ثبت نام وجود دارد که بایستی  بر روی آن کلیک نمایید. بعد از آن وارد نخستین  مرحله ثبت نام شوید  و مرحله های  ثبت نام  را با توجه به قاعده ذیل به صورت قدم به قدم سپری کنید.

-انتخاب نوع اظهارنامه

- تکمیل نمودن مشخصات صاحب (اطلاعات شخص حقیقی یا حقوقی را وارد نمایید  ودر صورتی که  فرد از وکیل یا نماینده قانونی استعمال می نماید مشخصات او را قید نمایید.

-  مدارک ذکر شده را بارگذاری نمایید ( مدارک مورد نیاز را بایستی  به منظور  ثبت اینترنتی اسکن نمود.)

-  تحقیق و بررسی به صورت مجدد و تایید نمودن  اطلاعات و مدارک.

- پرداخت نمودن  هزینه های  ثبتی به وسیله ی اینترنت.

- دریافت نمودن  شماره اظهارنامه و رمز به وسیله ی تلفن (بعد از به پایان رسیدن مرحله های  ثبت نام و کامل کردن آن، سامانه نام کاربری، کلمه عبور و کد رهگیری را به شخص ارائه می نماید.)

بعد از آن زمان امضای رونوشت تایید شده فرا می رسد که شخص  بایستی  یکی از رونوشت ها را با مدارکی که در گذشته برابر با اصل شده اند، به همراه  فیش به آدرس مرکز ارسال کند.

بعد از کامل نمودن اظهارنامه و نمایاندن مدارک ،کارشناس مربوطه  به صورت نهایی تحقیق و بررسی می کند و نتیجه را ابلاغ می کند.این امکان وجود دارد که نتیجه منجر به ثبت برند یا رد آن شود. در صورتی که هیچ گونه  ایراد و یا اشکالی  وجود نداشته باشد بعد از انجام دادن  رسیدگی ها  ودریافت تاییدیه  ثبت، مراحل ثبت و واریزنمودن  مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع رسانی می گردد.بعد از آن به وسیله ی پایگاه در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می گردد  و بعد از سپری شدن و گذشت یک ماه  پرونده در پایگاه  اداره مالکیت صنعتی وارد می شود.

شایان ذکر است که ،پس  از تهیه و گردآوری مدارک و ثبت در پایگاه ،بایستی  تقاضای خود را ا به وسیله ی پایگاه  اداره ثبت اسناد و املاک کشور پی جویی نمود. علاوه بر پایگاه ، پروسه  پی جویی و کامل نمودن  در پایگاه  به وسیله ی پیامک و ایمیل صورت می پذیرد .بنابراین  بایستی  آدرس ایمیل و شماره همراه  دارای اعتبار باشد و به واسطه  پیگیری تعلق داشته باشد تا درخواست کننده  در پی جویی های  اداری با  هیچ گونه نواقص یا مشکلاتی مواجه نشود.

پس از چاپ و منتشر شدن  آگهی این امکان وجود دارد که  شخص ذی نفعی اعتراض داشته باشد.در این چنین مواردی  اداره مالکیت صنعتی نسخه اعتراض نامه را برای شخص درخواست کننده  ارسال نمی کند و به او فرصت  می دهد تا از خود دفاع نماید.شخص  درخواست کننده هم با ارائه دلایل  خود،اعتراض نامه را به موسسه ارسال می کند  .در صورتی که  شخص درخواست کننده  تذکاریه ای دوسویه را ارسال نماید  موسسه نسخه  را درتفویض  فرد ذی نفع قرار می دهد  و بعد از آن  تصمیم می گیرد که علامت تجاری را به ثبت برساند یا آن را رد نماید.

لیست طبقات برند

طبقه ١ - مواد شيميائی مورد استفاده در صنايع ، علوم عكاسی و همچنين كشاورزی ، باغبانی و جنگلبانی ؛ رزين های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستيكهای پردازش نشده ؛ كودهای گياهی ؛ تركيبات اطفاء حريق ؛ مواد آبكاری و جوشكاری فلزات؛ مواد شيميائی برای نگهداری مواد غذائی ؛ مواد دباغی ؛  چسب های صنعتي.
طبقه ٢- رنگ روغن ؛ جلا ؛ لاك ؛ مواد ضد زنگ زدگی و جلوگيری كننده از فاسد شدن چوب ؛ مواد رنگی؛ مواد تثبيت رنگ ؛ رزين يا صمغ های خام طبيعی ؛ فلزات به صورت پودر يا ورق برای نقاشان ساختمان ؛ چاپگرها و هنرمندان.
طبقه ٣- تركيبات سفيد كننده و ساير مواد مخصوص شستشوی لباس ؛ مواد مخصوص تميزكردن، براق كردن، لكه گيری و سائيدن ؛ صابون ، عطريات ، روغن های اسانس ، مواد آرايشی ؛ لوسيونهای مو ؛ گرد و خميردندان .
طبقه٤- روغن ها و گريس های صنعتی؛ روان كننده ها ؛ تركيبات گردگيری ، مرطوب كردن و جذب رطوبت ؛ انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی، انواع شمع و فتيله چراغ.
طبقه ٥- مواد داروئی و بيطاری ؛ مواد بهداشتی برای مصارف پزشكی ؛  مواد رژيمی برای مصارف پزشكی ، غذای كودكان  ؛ انواع گچ شكسته بندی ، لوازم زخم بندی ؛ مواد پركردن دندان ، موم دندان سازی ؛ ضدعفونی كننده ها ؛مواد نابودكننده حشرات موذی ؛ قارچ كش ، مواد دفع نباتات هرزه .
طبقه ٦- فلزات عادی و آلياژهای آنها ؛ مواد ساختمانی فلزی ؛ ساختمانهای فلزی قابل حمل ؛ مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ سنگهای معدنی فلزات.
طبقه ٧- انواع ماشين و ماشين های افزار ؛ انواع موتور ( استثناء موتور وسائط نقليه زميني) ؛ قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشين ها و قطعات انتقال قوه ( به غير از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقليه زمينی) ؛ لوازم و ابزاركشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ؛ ماشين جوجه كشی .
طبقه ٨- انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) ؛ سرويس كارد و قاشق و چنگال ، سلاح كمری، تيغ.
طبقه ٩- اسباب و آلات علمی،  دريانوردی، مساحی، عكاسی، سينمايی، بصری، وزن كردن، اندازه گيری، علامت دادن، كنترل ومراقبت (نظارت)، نجات و آموزش ؛ اسباب و لوازم هدايت ، قطع و وصل ، تبديل ، ذخيره سازی، تنظيم يا كنترل جريان برق،  آلات واسباب ضبط ، ماشين های فروش خودكار ومكانيسم دستگاه هايی كه با سكه كار مي كنند ،صندوق های ثبت مبلغ دريافتی،  ماشين های حساب ، تجهيزات داده پردازی و رايانه ای؛ دستگاه آتش نشاني .
طبقه ١٠- آلات وابزار جراحی،  پزشكی، دندانسازی وبيطاری، اندام های مصنوعی، دندان و چشم مصنوعی؛ اقلام ارتوپدی؛ مواد بخيه زنی

طبقه ١١- دستگاه های روشنائی، حرارتی، مولد بخار، طبخ ، خنك كردن ، تهويه، تامين آب بهداشتی
طبقه ١٢- وسايط نقليه ، دستگاه های حمل و نقل زمينی ، دريائی و هوائی .
طبقه ١٣- اسلحه گرم ؛ مهمات و انواع پرتابه ( از قبيل موشك، خمپاره و غيره) ؛ مواد منفجره؛ مواد وسايل آتش بازی
طبقه ١٤- فلزات گرانبها وآلياژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آنها روكش شده اند ودرساير طبقات ذكر نشده اند؛ جواهرات ، سنگ های گرانبها ؛ اسباب و لوازم ساعت سازی و زمان سنجی .
طبقه ١٥- آلات موسيقی .
طبقه ١٦- كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآن ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ مطاب چاپ شده ، مواد صحافی، عكس؛ نوشت افزار ؛ چسب برای مصارف تحريری يا خانگی؛ لوازم نقاشی؛ قلم مو نقاشی؛ ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشي و تدريس ( به استثنای دستگاه ها)؛ موادپلاستيكی برای بسته بندی ( كه در سايرطبقات ذكر نشده اند) ؛حروف و كليشه چاپ.
طبقه ١٧- لاستيك ، كائوچو ، صمغ، آزبست ( پنبه نسوز) ، ميكا ( سنگ طلق) و كالاهای ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛ پلاستيك دارای شكل و قالب خاص برای استفاده در توليد ساير كالاها ؛ مواد بسته بندی،  در پوش گذاری،  انسداد و عايق بندی ؛ لوله های قابل ارتجاع غير فلزی .
طبقه ١٨- چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساخته شده از آنها كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند؛ پوست حيوانات ؛ چمدان ؛ كيسه و كيف های مسافرتی؛ چتر، چترآفتابگير و عصا ؛ شلاق ؛ يراق و زين و برگ.
طبقه ١٩- مواد و مصالح ساختماني ( غير فلزی) ؛ لوله های غير فلزی سخت و غير قابل انعطاف برای استفاده درساختمان ؛ آسفالت ؛ قيرو قطران ؛ ساختمانهای متحرك غير فلزی، بناهای يادبود غير فلزی .
طبقه ٢٠- مبلمان و اثاثيه ، آئينه ، قاب عكس ؛ كالاهای ساخته شده از چوب ، چوب پنبه ،نی ،حصير ، شاخ ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ ، صدف ،كهربا ،صدف مرواريد، كف دريا وبدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك ( كه در ساير طبقات ذكر نشده اند).
طبقه ٢١- ظروف خانگی يا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قيمتی ساخت يا روكش نشده اند)؛ شانه وابر و اسفنج ؛ انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) ؛ مواد ساخت برس ؛ لوازم نظافت و تميزكاری؛ سيم ظرف شويی؛ شيشه كارشده يا نيمه كارشده ( به استثنای شيشه مورد استفاده در ساختمان ها) شيشه آلات ، اشياء ساخته شده از چينی و سفال كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند.
طبقه ٢٢- طناب ، ريسمان ، تور ، چادر،  سايبان ، برزنت ( تارپولين ) ، بادبان وشراع ، کيسه و گونی كه در طبقات ديگر ذكر نشده است؛ مواد لایی و لايه گذاری و پوشال) به استثنائ لاستيك و پلاستيك ) ؛ مواد خام ليفی برای نساجی.
طبقه ٢٣- انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .
طبقه ٢٤- محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات ديگر ذكر نشده اند؛ انواع روتختی و روميزی
طبقه ٢٥- انواع لباس و پوشاك ، پاپوش و پوشش سر.
طبقه ٢٦- انواع توری و قلاب دوزی روبان ، بند (نوار) حاشيه وقيطان ؛ دکمه قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته گرد ؛ گل های مصنوعي .
طبقه ٢٧- انواع فرش ، قاليچه ، حصير وزيرانداز، لينويوم و ساير كف پوش ها، آويزهای ديواری ( غير پارچه ای.)
طبقه ٢٨- انواع بازی و اسباب بازی؛ لوازم ورزشی و ژيمناستيك كه در طبقات ديگرذكر نشده اند ؛ تزئينات درخت كريسمس.
طبقه ٢٩- گوشت ،گوشت ماهی، گوشت طيور وشكار، عصاره گوشت؛ سبزيجات وميوه جات به صورت كنسرو ،خشك شده و پخته شده، انواع ژله، مربا وكمپوت ،تخم مرغ ،شیر و محصولات لبنی، روغن ها و چربی های خوراکی.
طبقه ٣٠ – قهوه ،چای، كاكائو، شكر، برنج ، نشاسته كاسار يا مانيوك ( تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما) ساگو)، بدل قهوه ،آرد و فراورده های تهيه شده از غلات ،نان ،نان شيرينی، شرينی جات شيرينی يخی؛ عسل ، ملاس يا شيره قند، مايه خمير، گرد مخصوص شيرينی پزی يا پخت نان؛ نمك خردل ؛ سركه؛ انواع سس ( چاشنی ) ادويه جات ، يخ .
طبقه ٣١- محصولات كشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه هايی كه در طبقات ديگر ذكر نشده اند ؛حيوانات زنده ؛ ميوه و سبزيجات تازه؛ بذر ؛ گياهان وگل های طبيعی؛ غذای حيوانات ؛ مالت ( جو سبز خشك شده .)
طبقه٣٢- ماء الشعير؛ آب های معدنی و گازدار و ساير نوشيدني های غير الكلی؛ آب ميوه وشربتهای ميوه ای؛ شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.
طبقه ٣٣-.........................
طبقه ٣٤- تنباكو،  لوازم تدخين ؛ كبريت .

طبقه ٣٥- تبليغات ؛ مديريت تجاری؛ امور اداری تجارت ؛ كارهای دفتری و اداری .
طبقه ٣٦- بيمه؛ امور مالی، امور پولی، امور مربوط به معاملات املاك و مستغلات .
طبقه ٣٧- ساختمان سازی، تعميرو بازسازی، خدمات نصب.
طبقه ٣٨- مخابرات از راه دور.
طبقه٣٩- حمل و نقل ، بسته بندی و نگهداری كالاها؛ تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت ها .
طبقه ٤٠- بهسازی و عمل آوری مواد.
طبقه ٤١- آموزش و پرورش ؛دوره های كارآموزی و تعليمی؛ تفريح و سرگرمی، فعاليت هاي ورزشی و فرهنگی .
طبقه ٤٢- خدمات عملی و فن آوری و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه ؛خدمات تجزيه و تحيل و تحقيقات صنعتی؛ طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای .
طبقه ٤٣- خدمات عرضه اغذيه و نوشابه ، تامين مسكن و محل اقامت موقت.
طبقه ٤٤- خدمات پزشكی ، خدمات بيطاری، مراقبت های بهداشتی و زيبائی برای انسانها يا حيوانات ، خدمات كشاورزی ، باغداری و جنگلداری .
طبقه ٤٥- خدمات شخصی يا اجتماعی كه توسط ديگران برای رفع نيازهای افراد ارائه می شوند ، خدمات امنيتی برای محافظت از افراد ،اموال و دارائيها ، خدمات حقوقی ...

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.