طبق ماده ی 30 قانون ثبت علائم تجاری مصوب سال 1386 ،علامت و نام تجاری عبارتند از:

نشان تجاری برای متفاوت کردن هر محصول یا خدمتی نسبت به سایر آن ها مورد استفاده قرار میگیرد. نماد جمعی نمادی است که ویژگی ها و شرایط  هر محصول عرضه شده توسط شخص یا شرکت  را از بقیه آن ها زیر نظر صاحب نماد جدا میکند. اسم تجاری هم برای مشخص شدن عرضه کننده چه شخصی و چه شرکت است.

انتخاب نشان تجاری و ثبت آن امری کاملا ارادی و دست خود مالک است و هیچ قانونی برای اجباری بودن ثبت این نماد وجود ندارد.  اما هر یک از شرکت ها برای متمایز کردن عرضه خود اقدام به ثبت نماد تجاری میکند. مزیت این کار این است که مخاطبان به محض رویت برند مورد نظرشان نسبت به خرید اقدام کرده یا از نشان تجاری محصول متوجه میشود که این محصول برای چه شرکتی است. بطور کلی یک برند باعث میشود که محصولاتی که حاصل زحمات یک شرکت است نشان داده و از سو استفاده توسط دیگری جلوگیری میشود.

نماد تجاری برای شناخت فقط یک نوع محصول است و باید توجه داشت که برای محصولات شبیه به آن امکان استفاده ندارد طبق بند 2 ماده 9 قاون کنوانسیون پاریس ثبت نماد تجاری یک نوع حمایت از حقوق مالک محصول می باشد  علاوه بر این وقتی کالایی که درارای نماد تجاری است به کشوری صادر میشود آن کشور هم حقوق مربوطهرا محفوظ میدارد. طبق بند 2 همین ماده اگر شرکتی غیر قانونی نماد تجاری ثبت کرده باشد چه داخل کشور و چه در خارج توقیف خواهد شد.

ثبت علامت اجباری

همانطور که گفته شد ثبت نماد تجاری کاملا اختیاری است اما برای برخی کالاها طبق یکی از تبصره های قانون این امر کاملا ضروری و اجبار است که عبارتند از:

 1. داروهای خاص برای درمان امراض
 2. مواد غذایی بسته بندی شده
 3. نوشیدنی و آب گاز دار
 4. لواز بهداشتی آرایشی که در برخورد با پوست مصرف میشوند.

پس میتوان گفت بر اساس این ماده،تمام محصولات دارویی و طبی و مواد غذایی مذکور در آن آیین نامه،اعم از آن که در داخل ایران ساخته و یا در خارج ساخته و وارد کشور شود و در بازار تحت اسم مشخصی که بر روی برچسب آن زده می شود به معرض فروش قرار گیرد باید دارای علامت صنعتی یا تجارتی ثبت شده بوده و دارای برچسب های زیر بر روی آن باشند:

الف-نام محصول و تولید کننده آن

ب-شناسه ثبت در ایران

طبق ماده 2 این اساس نامه مشخصات ذکر شده باید قبل از عرضه درج گردد .همان طور که در ماده ی 7 آیین نامه آمده است،برچسب مقرره در ماده ی 1 باید طوری الصاق شود که نتوان آن را از روی بسته بندی  که در آن جنس قرار میگیرد  به راحتی جدا و تنظیم آن باید به طریقی باشد که نام کشور مبدا و نام و نشانی سازنده علامت و شماره ثبت و از زمانی که وزارت بهداری اعلام کند شماره و تاریخ اجازه ی فروش در ایران خوانا باشد.تمام این مشخصات  که بر روی برچسب به اجناس خارجه ممکن است به زبان بیگانه باشد ،استفاده زبان فارسی به دلخواه است..

وزارت اقتصاد در سال 1342 اطلاعیه ای جهت عملی کردن قانون اجبار بودن ثبت نماد تجاری بر محصولات غذایی /ف دارویی و بهداشتی انتشار داد. بر این اساس باید محصولاتی که زیر مجموعه ی این طبقات در ایران یا خارج از ایران میشود طبق چارچوب قانون ، نماد یا نشان تجاری داشته باشندمثل: شکلات ، روغن ، آب معدنی ، چای ، پنیر ؛ غذاهای آماده ، مربا و مصرف مواد ارایشی چون صابون ، پماد، ادکلن ، اسپری و...

برچسب درج شده روی اجناس باید در بر گیرنده ی تمام مشخصات محصول و سازنده آن باشد. پس به تمامی عرضه کنندگان و وارد کنندگان فرصت یک ماهه داده میشود تا نسبت به درج نماد تجاری بر محصول اقدام نمایند. بعد از یک ماه اگر این امر اتفاق نیفتاد طبق بند ب ماده 249 باید فردی که کالا را در اختیار داشته تحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

بر اساس ماده ی 47 قانون ثبت علائم تجاری مصوب سال 1386 ،با رعایت چارچوب قانون ثبت اجباری نام های تجارتی،این قبیل نام ها حتی بدون ثبت،در برابر عمل خلاف قانون اشخاص ثالث حمایت می شوند.هر گونه استفاده از نام تجارتی توسط اشخاص ثالث،به شکل نام تجارتی یا علامت یا علامت جمعی،یا هر کدام که اذهان مردم را گمراه کند،غیر قانونی به شمار می آید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.