از علامت تجاری به منظور تعیین و تفاوت محصولات و خدمات به وسیله مشتریان با قصد و غرض فروش بیشتر استعمال می شود و به موجب همین امر مقررات و قوانین حمایت از ثبت برند به وجود آمده است.

قوانین حمایتی از ثبت برند در ایران

قانون حمایت ناشی از تقاضای ثبت علامت تجاری :

با توجه به مقررات و قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های  تجاری مصوب ۱۳۸۶ قانون گذار در بند د ماده ی ۴۰ ، به هنگام  تسلیم اظهارنامه ی ثبت علامت تجاری به سازمان مالکیت صنعتی ، این امکان فراهم می شود تا بتوان از یک علامت تجاری حمایت به عمل آورد و مدت زمان این حمایت و مراقبت هم ده سال خواهد بود .

قانون حمایت ناشی از ثبت علامت تجاری

براساس این قانون و مقررات  ، بعد  از به ثبت رساندن علامت تجاری ، صاحب علامت تجاری مجوز این را خواهد داشت تا بتواند از افرادی که آن را جعل نموده اند و یا از آن سو استفاده کرده اند شکایت کند و خسارت خود را اخذ نماید و با عنایت  به این که از حقوق ناشی از ثبت علامت تجاری برخوردار می باشد ، تنها او مالک علامت به ثبت رسیده می باشد و  تنها او مجوز استعمال  انحصاری از علامت تجاری خود را خواهد داشت .

حقوق مورد حمایت توسط قانون های ایران برای فرد ثبت کننده ی برند

🔷 حقوق مادی

این مالکیت که به زمان محدود می باشد ، به مالک ثبت کننده ی برند مجوزاستعمال انحصاری و یا انتقال آن را به شخص ثالث می دهد .

🔷 حق استفاده

بر پایه ماده ی ۱۴۱ نظام نامه ی اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های  تجاری ، مالک علامت ، قادر می باشد مجوز استعمال از علامت خود را به شخص دیگر واگذار کند.

🔷 حق نقل و انتقال

با عنایت به  ماده ی ۱۳۹ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های  تجاری ، مالک علامتی که به ثبت رسیده است مجوز انتقال علامت تجاری خود را به شخص دیگری  دربردارد و قادر می باشد آن را به دیگری انتقال دهد  مشروط به این که درتقاضای  کتبی انتقال به مرجع قانونی ؛ شماره و تاریخ ثبت علامت در ایران ، نام و نشانی و اهلیت صاحب جدید و نام و نشانی نماینده ی قانونی در ایران قید شود.

🔷 ممانعت از بهره برداری دیگران

با توجه به قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های  تجاری ، مجوز استعمال انحصاری از برندی که به ثبت رسیده است فقط به شخصی که علامت را به ثبت رسانده است تعلق خواهد داشت. و در صورت استعمال غیرمجاز اشخاص ، قادر می باشد به شکل  قانونی از بهره برداری و سو استفاده  آن ها جلوگیری نماید.

🔷 طلب کردن ضرر و زیان

با توجه به ماده ی ۱۸۲ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علامت های  تجاری ، در صورت استعمال غیرمجاز اشخاص دیگر از علامت تجاری بر روی محصولات خود ، مالک علامت تجاری قادر می باشد محصولاتی را که علامت تجاری او بر روی آن قرارگرفته است و جعلی می باشد ، را ضبط نماید .

در صورتی که محصولات در گمرک باشد ، به وسیله مامور گمرک و یا مامور اجرا ، محصولات ثبت و ضبط می گردند.

در صورتی که دادگاه بر روی ضبط محصولات اصرار و پافشاری داشته باشد ضبط نمودن آن ها  ممکن می باشد.

با توجه به تقاضای صاحب علامت و با سپردن ضمانت به اندازه  کافی ضبط محصولات صورت می پذیرد تا در حین مردود شدن تقاضای مالک علامت ، خسارت هایی که از صاحب محصولات وارد و منع گردیده قابلیت جبران نمودن را داشته باشد ، هم چنین این ماده قادر می باشد  مورد استناد صاحب علامت تجاری هم واقع گردد.

🔷 حقوق معنوی صاحب علامت تجاری

قوانین و مقررات  حمایتی از ثبت برند هم  حقوق معنوی را دربرمی گیرد. این حقوق در محدودیت زمان و مکان  واقع نگردیده است شایان ذکر است که مجوز استعمال مالک علامت تجاری محدود به زمانی خاص و مکانی خاصی نمی باشد  و این حق به صورت جاودانه و همیشگی باقی خواهد ماند.

یعنی در حال حاضر و آینده مالکیت علامتی که به ثبت رسیده است  یکی خواهد بود ومالک علامت  در تمامی ناحیه های  بین المللی مالک علامت تجاری خود خواهد بود و مالکیت او به مکان خاصی محدود نخواهد بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.