به  نام، سمبل، نشانه، طرح، علامت یا ترکیبی از آنها که سبب شناسایی محصول، تمایز آن از سایر محصولات و انتقال یک مفهوم یا احساس به مخاطب می شود علامت تجاری یا برند گفته می شود.

افراد این اجازه را دارند که برای کالا یا محصولی، علامتی اختیار کنند یا آن را بدون علامت خاصی، عرضه نمایند و اگر علامتی را برای کالا یا محصولی انتخاب کرده اند ، به ثبت رساندن آن الزامی نمی باشد و می توانند آن را بدون ثبت ، مورد استفاده قرار دهند. با این وجود، اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانده اند نمی توانند از استفاده نمودن اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری نمایند  و به همین منظور تمامی تجار و موسسات تجاری برای آن که علامت خود از تقلید و تقلب حفظ نمایند ، علائم  تجاری خود را به ثبت می رسانند.

تمدید علامت تجاری

علامات تجاری که به ثبت می رسند به مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه ، اعتبار ثبت دارند. با تقاضای مجدد صاحب علامت در پایان مدت، مجدداَ برای ده سال دیگر به حالت انحصاری باقی می مانند. ( در صورت عدم درخواست تمدید ثبت در  مهلت مشخص شده ، امکان درخواست آن طی مهلت 6 ماه پس از پایان اعتبار ثبت علامت ، با پرداخت نمودن جریمه تاخیر به میزان نصف هزینه ثبت علامت وجود دارد ، در غیر این صورت  ثبت علامت از درجه اعتبار ضایع  خواهد شد)

مدارک مورد نیاز جهت تمدید علامت تجاری 

1-درخواست تمدید ثبت علامت تجاری که دربردارنده مورد ذیل باشد :

الف- ارائه شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه و علامتی که تمدید آن مورد تقاضا می باشد.

ب- طبقه یا طبقات کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها ثبت شده است.

ج- اسم و نشانی کامل مالک علامت ثبت شده یا نماینده قانونی وی، چنانچه درخواست به وسیله نماینده صورت گرفته باشد .

2-مدارک اثبات کننده هویت متقاضی ارائه شود.

3-حداقل شش نمونه از علامت با رعایت ماده 108 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ارائه گردد.

4-مدارک نمایندگی قانونی، چنانچه درخواست به وسیله  نماینده صورت گرفته باشد ارائه شود.

تمدید ثبت علامت دنباله ثبت اصلی در دفتر ثبت می گردد و گواهی نامه تمدید ثبت ، صادرمی شود و به مالک علامت یا نماینده قانونی وی اعطا می گردد.

گواهی نامه تمدید ثبت دربرگیرنده مندرجاتی است که در گواهی نامه اصلی با انجام تغییرات لازم قید شده است ، و هم چنین مدت اعتبار و تاریخ انقضای آن خواهد بود.

مزایای ثبت علامت تجاری در کرج

 1. حق استعمال انحصاری علامت تجاری فقط برای کسی شناخته خواهد شد که علامت خود را به ثبت رسانیده باشد.به این معنی که اشخاصی که علامت خود را به ثبت نرسانند نمی توانند از استفاده اشخاص دیگر از آن علامت جلوگیری کنند و به این  جهت کلیه تجار و موسسات تجاری، برای حفظ علامت خود از تقلید و تقلب ، علایم خود را به ثبت می رسانند.
 2. ثبت علامت تجاری،ضمانت  می کند که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 3. ثبت علامت تجاری برای محصولات و شرکت و خدمات شما ایجاد شهرت و وجه می کند.
 4. ثبت علامت تجاری شرکت ها را تشویق می کند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 5. ثبت علامت تجاری شرکت ها را قادر می سازد  تا محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 6. ثبت علامت تجاری ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.
 7. ثبت علامت تجاری می تواند برای سهامداران نیز ایجاد ارزش افزوده ی سهام کند و باعث افزایش درآمد شرکت شود.
 8. علامت تجاری ثبت شده ، قابل نقل و انتقال است .لذا، می توان آن را انتقال داد.
 9. با ثبت علامت تجاری می توان مجوز اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 10. ثبت علامت تجاری ممکن است دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 11. ثبت علامت تجاری جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است .
 12. با ثبت علامت تجاری اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 13. علامت تجاری ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها هستند.

مراحل  ثبت علامت تجاری در کرج

در ابتدا به سامانه مالکیت صنعتی (قسمت ثبت علائم تجاری) iripo.ssaa.ir مراحل ثبت  اظهارنامه را با توجه به نوع شخص حقیقی یا حقوقی تکمیل نمایید.متقاضی باید مشخص کند که علامت تجارتی او مربوط به کدام طبقه است.

پس از تکمیل کردن اطلاعات خواسته شده ،مدارک ذکر شده  را در سامانه بارگذاری کنید و در انتها،اطلاعات وارد شده را بازبینی و تایید نمایید و از طریق اینترنتی هزینه اولیه ثبت را واریزکنید. بعد از این مرحله شماره رهگیری برای شما ارسال خواهد شد.

اداره ی مالکیت صنعتی  ،اظهارنامه را از لحاظ  مطابقت با شرایط و مقررات مندرج در این قانون بررسی می کند و چنانچه نواقصی و ایرادی  در آن ها مشاهده نماید مراتب را جهت رفع نقص به  درخواست کننده ابلاغ می کند.

قابل تذکر است پاسخ اداره صرفاَ از طریق بخش پیگیری و استعلام  اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل رویت است و کلیه ی مکاتبات در خصوص اظهارنامه از طریق همین سامانه سایت  امکان پذیر است

پس از نشر  آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت ، درخواست کننده از امتیازات و حقوقی برخوردار است که در صورت ثبت برخوردار خواهد بود.

با این حال هرگاه به وسیله ی درخواست کننده ثبت، درباره ی عملی که پس از آگهی اظهارنامه انجام شده دعوایی طرح شود و خوانده ثابت کند که در زمان انجام عمل ، علامت قانونا قابل ثبت نبوده است ، به دفاع خوانده رسیدگی و در مورد ثبت یا عدم علامت تصمیم مقتضی گرفته می شود و اگر ظرف 30 روز از تاریخ نشر آگهی اعتراضی از طرف اشخاص ذی نفع به عمل نیاید، اداره ثبت علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت میرساند .

 

نمونه گواهی تجدید ثبت علامت تجاری

اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی گواهی می کند که علامت شماره ( شماره ثبت علامت حتماَ قید شود ) ..................... در تاریخ ........................... به نام ......................... به ثبت رسید.

و در تاریخ .............................. تجدید شده، به مدت ده سال از تاریخ ................................ برای طبقه / طبقات ............................. تجدید می گردد.

حق الثبت دریافتی ...................... ریال

تقاضاکننده تجدید ثبت

نام صاحب علامت اصالتاَ یا وکیل قانونی وکالتاَ

تاریخ ثبت علامت ............./............./ .....139

علامت چسبانده  و ممهور به مهر می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.