تجار و تولیدکنندگان اعم از اشخاص ثالث و حقوقی جهت ارائه اجناس و محصولات خود به بازار می بایست نام یا علامتی را در نظر بگیرند که معرف آن باشد. این علامت کمک می کند اجناس و خدمات از یکدیگر متمایز شوند.

علامت تجاری چیست؟

علامت تجاری نشانی است که پس از طراحی خاص و منحصربه فرد بر روی کالا یا اجناس و ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی انحصارا در اختیار مالک آن گذارده می شود و تحت حمایت سازمان مربوطه در خواهد آمد.با ثبت علامت تجاری حق استفاده آن از دیگر افراد گرفته می شود و دیگران نمیتوانند از آن به نفع خود استفاده نمایند.علاوه بر این از مهمترین خصیصه ای علامت تجاری این است که باعث تمایز و تفکیک کالاها و خدمات از یکدیگر خواهد شد. علامت تجاری وقتی به ثبت رسید زمانی معادل ده سال اعتبار خواهد داشت. و میتوان پس از اتمام اعتبار با پرداخت مبلغ تعیین شده ای مجددا آن را تمدید نمود.

برای اطلاع از حمایت قادر خواهید بود با ادارات ملی یا منطقه ای ثبت علائم تجاری تماس حاصل نمائید.از طریق سامانه های علائم تجاری میتوان علامتهایی که قبل به ثبت رسیده اند را جستجو کرد.آدرس این سامانه  www.arbiter/wipo.int/trademark می باشد.

علامت تجاری را می توان به دیگران نیز انتقال داد.چنانچه مالک علامت تجاری موافق و راضی باشد می تواند آنرا به فرد دیگری در قبال دریافت مبلغ مشخصی واگذار نماید. اینچنین مالک علامت کماکان تملک علامتت را در اختیار خواهد داشت و صرفا حق استفاده از آن را برای مدت معین یا نامحدودی به دیگری واگذار می نماید.این توافق باید در یک موافقت نامه اجازه بهره برداری قید شود .

علامتهای قابل ثبت

برای طراحی یک علامت تجاری گزینه های متفاوتی در دست داشته و امکان استفاده از موارد زیادی مثل  چند كلمه، حرف يا عدد ، نقاشي ها، سمبل ها، نقش هاي سه بعدي مثل شكل و بسته بندي كالاها، علائم سمعي مثل موسيقي يا اصوات، رايحه ها و يا رنگ هايي برا ی بیان و نشان دادن خصوصیت یک کالا وجود دارد.

ویژگی های علائم تجاری قابل ثبت

 • جدید بودن علامت تجاری 
 • ابتکاری بودن علامت تجاری 
 • عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری 

علامتهای غیر قابل ثبت

در ثبت بعضی از علامات محدودیتهایی در نظر گرفته شده است. علامتهایی که ممکن است درانحصار دولت یا مقامات مملکتی باشد و یا مغایر مقررات جامعه و غیر اخلاقی باشد از جمله علامتهای غیر قابل ثبت هستند.بنا به ماده 5 قانون ثبت علائم و اختراعات: " هیچ کدام از علامتهای ذیل را به عنوان علامت تجاری نمیتوان در نظر گرفت و یا در علامت تجاری خود به گونهای مورد استفاده قرار داد:

 1. پرچم مملکتی ایران و هر پرچم دیگری که دولت ایران استفاده از آن را به عنوان علامت تجاری منع کرده باشد. مانند علامت هلال احمر، نشان ها ، مدال ها و انگ های دولت ایران . 
 2. واژه ها و یا عباراتی که به مقامات رسمی ایران منتسب باشند مانند: جمهوری اسلامی ، انقلابی ، دولتی و غیره
 3. علامات موسسات رسمی مثل آرم جمهوری اسلامی و هلال احمر و صلیب سرخ و غیره
 4. علائمی با اخلاق و موازین جامعه مغایرت داشته باشند. 

علامتهایی که در بالا ذکر شد را نمیتوان به عنوان علامت تجاری برای خود ثبت کرد و برای آنها ممنوعیت اعلام شده است. چنانچه برای ثبت این علامتها اقدام شود اداره مالکیت صنعتی آن را ثبت نخواهد کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.