علامت تجاری چیست ؟

ثبت آراکس در این مقاله برآنست تا به متقاضیان محترمی که در صدد ثبت علامت تجاری می باشند مطالب مفیدی را درباره علامت تجاری چیست ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و چنانچه با هر سوال و مسئله ای مواجه شدید می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

در دنیای امروز افزایش میزان رقابت در بازار کسب و کار و فعالیت سبب توجه مالکان مشاغل به پایداری در بازار مشتریان شده است. علاوه بر آن  ارزش به ماند گاری و پایداری در خاطر مشتریان است و در این جهت یکی مهم ترین و با اهمیت ترین نکته ها به وجود آوذدن وجه تفاوت از دیگر رقیبان می باشد.

به منظور معرفی فعالیت یک مجموعه دربرداشتن علامت تجاری به معنی طراحی و انتخاب نشانه ای خاص گامی بلند در این امتداد می باشد.

علامت تجاری به شکل واضح در حافظه چشمی اشخاص باقی می مانند و به عنوان معرفی کننده ای نشانگر محصول و یا خدماتی به جامعه می باشند.

در مورد هایی که این علامت صحیح و درست طراحی،انتخاب و به ثبت رسیده باشد حتی به نسبت نام مجموعه پایداری و مندگاری عمیق تر و طولانی تر داشته است.به عنوان مثال شرکت سامسونگ که در دنیای امروز به منظور همگان نامی می باشد که همه آن را می شناسند هم چنین دربردارنده نشانه ای می باشد که شاید حتی از نام آن معروف تر و پایدارتر باشد.

فهمیدن این نکته که علامت تجاری علامتی می باشد که در پایان سادگی  و تلخیص طراحی می گردد و به فعالیت یک مجموعه اشاره دارد و در طراحی آن می توان از حروف و یا اشکال استعمال نمود از الزامات و ضروریات می باشد.

بعد از طراحی و انتخاب نمودن یک علامت تجاری مناسب مرحله بعدی به ثبت رساندن این علامت می باشد که به صورت منحصر به فرد معرفی کننده فعالیت آن مجموعه باشد و استعمال آن به وسیله اشخاص دیگر منتهی به پیگرد قانونی می گردد.

علامت تجاری چیست؟

علامت تجاری نشانه ای می باشد که می تواند کالا ها و یا خدماتی که به وسیله یک شخص/بنگاه تولید و ارائه شده است را از دیگر کالاها و یا خدماتی که به وسیله شخص یا شرکت دیگر تولید و ارائه شده اند متفاوت کند.

مطابق ماده  30قانون علامت علامت جمعی و اسم تجاری به شرح ذیل می باشد:

الف ـ هر نشان قابل مشاهده ای که قادر باشد کالاها و یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را ار هم متفاوت کند علامت گفته می شود.

ب ـ هر نشان قابل مشاهده ای که با عنوان علامت تجاری در اظهارنامه ثبت معرفی گردد و قادر باشد منشا و یا هر نوع خصوصیات دیگری مانند کیفیت کالا یا خدمات افراد حقیقی و حقوقی را که از این علامت تحت نظارت صاحب علامت ثبت شده جمعی استعمال می نمایند متفاوت کند علامت جمعی گفته می شود.

ج ـ نام و یا عنوانی که معرفی کننده و تعیین کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد نام تجارتی گفته می شود.

با مطالعه مقاله نحوه ثبت علامت تجاری می توانید اطلاعات مفیدی در مورد ثبت آن کسب نمایید و با ما همراه باشید .

مزایای ثبت علامت تجاری

مزایای ثبت علامت تجاری به شرح ذیل می باشد: 

 1. ثبت علامت تجاری ضمانت می نماید که مشتریان قادر می باشند محصولات خود را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 2. با ثبت علامت تجاری برای شرکت ها این امکان فراهم می شود تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت علامت تجاری وسیله بازاریابی وپایه ایجاد شهرت ومحبوبیت شرکت ها می باشد.
 4. با ثبت علامت تجاری مجوز  استفاده از آن ها به اشخاص ثالث اعطا می گردد وهم چنین منشا و منبع مستقیم در آمد از محل حق امتیازها می باشند.
 5. علامت تجاری جزءضروری و الزامی موافقت نامه های دریافت نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری دارایی و سرمایه با ارزش کسب و کار و فعالیت باشند.
 7. ثبت علامت تجاری شرکت ها را تشویق می نمایند تا در حفظ یا بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت علامت تجاری به منظور دریافت وام سودمند باشند.

مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری 

مدارک لازم به منظور ثبت علامت تجاری به شرح ذیل می باشد:

1.دو رونوشت اظهارنامه علامت کامل گردد.

2. مدارک اثبات کننده هویت درخواست کننده ارائه گردد.

الف) اشخاص حقیقی : رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی ارائه گردد.

ب) اشخاص حقوقی : آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء ار����ئه گردد.

3. مدارك نماينده قانونی : چنانچه درخواست به وسیله نماینده قانونی(وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و ...)   صورت می گیرد بایستی مدارک آن الحاق شود.

4.  10نمونه گرافیکی یا رونوشت یا عکس از علامت مورد درخواست حداکثر دراندازه های 10×10 سانتی متر ارائه گردد.

5. درصورتی که علامت سه بعدی می باشد علامت بایستی به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دوبعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند ارائه گردد.

6. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و ...از الزامات و ضروریات می باشد.

7.  چنانچه در خواست کننده یا در خواست کنندگان تمایل داشته باشند به استناد درخواست ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزیت های حق تقدم (حداکثر6ماه) استعمال نمایند بایستی مدارک مدارک مربوط به حق تقدم را مصادف با ارائه اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15روز از آن ارائه نمایند.

8. رونوشتی ازضوابط و شرایط استفاده ازعلامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار ارائه گردد.

9. رسيد ی که به پرداخت هزينه های قانونی مربوط می شود ارائه گردد:

الف) هزینه اظهارنامه اشخاص حقیقی مبلغ  200.000 ریال به منظور اشخاص حقوقی  400.000 ریال به حساب سیبا شماره 2171329015001 بانک ملی به اسم تمرکز وجوه درآمد خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی ( قابل پرداخت در کلیه شعب بانک ملی سراسر کشور ) را الحاق نماید.

ب) معادل ارزی تمامی  هزینه ها و تعرفه ای ثبتی علامت بر مبنای فرانک سوئیس بایستی به شماره حساب ارزی 740001 نزد بانک ملی- شعبه عباس آبادغربی (803) به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز گردد.

مراحل ثبت علامت تجاری

برای آن که برندی ثبت شود، نخستین اقدام انتخاب نام برای آن می باشد و عوامل انتخاب نام برند یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در عرصه بین الملل می باشد.
بعد از انتخاب نام بایستی اظهارنامه تنظیمی را در سامانه اداره مالکیت صنعتی ثبت نمود.به منظور این امر بایستی به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی قسمت ثبت علائم تجاری به نشانی http://ip.ssaa.ir  مراجعه نمود و مراحل را در سامانه سپری نمود:

 •  نوع اظهارنامه را انتخاب نمایید.
 • مشخصات مالک را قید نمایید.
 • مدارک خواسته شده را بارگذاری نمایید.
 • اطلاعات وارد شده را بازبینی نمایید و اطلاعات را تایید نمایید.
 • هزینه های ثبتی را از طریق اینترنت پرداخت نمایید.
 • شماره اظهارنامه و رمز را از طریق تلفن دریافت نمایید.

مراحل ثبت علامت تجاری

بعد از سپری نمودن این مراحل نوبت امضای نسخه تایید شده می رسد که در خواست کننده یکی از رونوشت ها را با مدارکی که در گذشته برابر اصل شده اند به همراه فیش به آدرس مرکز ارسال کند.پس از آن اداره مالکیت صنعتی به بررسی و ارزیابی مدارک می پردازد در صورتی که کارشناس در آن نواقصی را مشاهده نماید ابلاغیه رفع نقص ارسال می کند و بایستی نقص را برطرف نمایید و در صورتی که در اطلاعات هیچ گونه نقص یا موردی وجود نداشته باشد آن را تایید می نماید و مراحل ثبت و واریز مبلغ نهایی به متقاضی اطلاع رسانی می گردد.پس از طی این مراحل، مراتب در روزنامه رسمی با قید نام و نشانی صاحب علامت و کالاهایی که در آن ها از علامت استفاده می شود آگهی می گردد. چنانچه  ظرف 30 روز از تاریخ نشر آگهی اعتراضی از طرف اشخاص ذی نفع به عمل نیاید اداره ثبت علامت مورد تقاضا را به نام متقاضی در دفتر مخصوص به ثبت رسانیده و گواهی ثبت را به درخواست کننده تسلیم می نماید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت آراکس تماس بگیرید.مشاوران و کارشناسان ما در ثبت آراکس آماده ارائه خدمات به متقاضیان ثبت علامت علامت تجاری می باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.