در ابتدای مقاله به تعریفی از برند و علامت تجاری می پردازیم سپس در ادارمه تفاوت آنها را باهم بررسی می نماییم با ما همراه باشید :

برند چیست؟

برند عبارت است از طرح، نماد، نام و یا هر خصوصیات و ویژگی های دیگری که متمایز کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که توسط آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متفاوت می شود.

اما مسئله اینجا است که «برند» صرفا یک نام یا نماد نمی باشد بلکه عناصر دیگری مانند تجربه‌ها، شنیده‌ها، روایات و خاطره‌های ذهن افراد، ویژگی‌های خاص اشخاص مصرف کننده از آن و حتی موقعیت مکانی مراکز فروش یا ارائه محصولات و قیمت آن‌ها هم در این مجموعه در هم تنیده شده و همه آن ها با هم مفهوم «برند» را خلق نموده اند.

علامت تجاری چیست؟

علامت تجاری نشانی می باشد که می تواند کالاهای تولیدی و یا خدماتی که به وسیله یک شخص/موسسه تولید شده است را با کالاها و خدمات شخص/موسسه دیگر و یا مشابه آن ها متفاوت کند.

مطابق ماده30 قانون علامت علامت جمعی و نام تجاری به شرح ذیل می باشد:

 1.  علامت يعني هر نشان قابل مشاهده ای  كه قادر باشد كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از یکدیگر متفاوت نماید.
 2. علامت جمعي يعني هر نشان قابل مشاهده ای كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي گردد و قادر باشد مبدأ و يا هرنوع خصوصيات ديگری را از قبیل كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت صاحب علامت ثبت شده جمعي استعمال می نمایند متفاوت کند.
 3. نام تجارتي يعني اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي يا حقوقي باشد.

مزایای ثبت برند

 1. ثبت برند سبب ایجاد وجه تمایز میان کالاها و خدمات تولید شده می شود.
 2. ثبت برند محصول متفاوتی را در ذهن مشتریان می سازد.
 3. ثبت برند به عنوان یک عامل موثر در انتخاب مصرف کننده عمل می کند.
 4. با ثبت برند،اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت برند، جزء الزامی و ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند، سرمایه و دارایی کسب و کار باشند.

تفاوت برند و علامت تجاری چیست؟

یکی از مشکلات و اشتباهات متداول در کشور ایران و بیشتر کشورها ندانستن تفاوتی می باشد که بین برند و علامت تجاری وجود دارد.

در رابطه با تفاوت علامت تجاری بایستی بیان کنیم که علامت تجاری فقط یک نام،طرح،تصویر و.... بدون هیچ گونه احساس،میعاد،تداعیات و مفهوم دیگری می باشد.ولی برند نام و نمادر می باشد که شرکت ان را با هدف ارزش آفرینی به منظور محصولات خود مورد استعمال قرار می دهد و دربردارنده مفاهیم بیشتر و وسیع تری را در زمینه برند سازی ، مارکتیگ دارد و این که پس از بعد از به ثبت رسانیدن علامت تجاری، نام،طرح و......به مصرف کنندگان خود چه وعده ای را می دهد چه تداعیاتی را در ذهن و خاطر آن ها ثبت می نمایدوان را وارد عرصه برند شدن و برند بودن می نماید.

یکی از پرکاربرد ترین واژه ها در زمینه باراریابی واژه های برند و علامت تجاری می باشد.اما در این میان بسیار مشاهده است که در بیشتر مواقع این دو واژه به جای یکدیگر استفاده وبه کاربرده می شوند. اما بایستی توجه داشت که علامت تجاری و برند دربردارنده معنی های متمایزی می باشند و به کاربردن ان ها به جای یکدیگر درست نمی باشد.

در رابطه با علامت تجارتی بایستی بیان کنیم که علامت های تجاری با علامت های بازرگانی، علامت های شرکتی، طرح ها و ...... در یک زمینه کسب و کار خاص می باشند که شرکت تحت آن علامت فعالیت می نماید.

به عبارت دیگر علامت تجاری نشانه ای می باشد که کالا و خدمات یک شرکت یا عرضه کننده را از دیگر کالاها و خدمات رقیبان و هم صنف ها متفاوت و جدا می نماید. به بیانی دیگر محصولات و خدمات شخص معروف و مشهوری را از محصولات و خدمات اشخاصی که مشهور نمی باشند متمایز می نماید و هم چنین سبب این می شود تا مصرف کنندگان آن کالا و یا خدماتی که مورد اعتماد و دلخواه می باشد را خریداری نمایند و هم چنین معرف ثابت کالایی می باشد که دربردارنده علامت تجاری است.

با به ثبت رسانیدن علامت تجاری در اداره مالکیت صنعتی قانون از آن علامت تجاری درمقابل سو استفاده های احتمالی اشخاص سودجو و فرصت طلب حمایت می نماید.به عنوان مثال علامت تجاری چی توز یک علامت تجاری می باشد که به وسیله شرکت دینا توس ثبت شده است و قانون از آن علامت تجاری در مقابل سواستفاده های غیر مجاز اشخاص دیگر حمایت می نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.