ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا درباره ی اخذ کد اقتصادی مطالبی را به اشخاصی که در صدد اخذ کد اقتصادی می باشند ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اخذ کد اقتصادی

فعالیت اقتصادی به اشکال مختلف در جامعه صورت می گیرد که حمایت و نظارت بر اعمال اقتصادی فعالیت کنندگان مستلزم شناخت اشخاص فعال در این زمینه است.

دریافت مجوز جهت فعالیت های تجاری و اقتصادی و پرداخت حقوق حقه دولت در چهارچوب مالیات و جلوگیری از فعالیت ها و تلاش های غیر عرف و ناسالم یکی از مزایای این امر محسوب می شود.

در کنار راهنمای ثبت شرکت و دریافت کارت بازرگانی، دریافت و اخذ شماره (کد) اقتصادی ضروری است لذا با استفاده از مقررات مربوطه که در واحدهای ذیصلاح وزارت اقتصادی و دارایی جاری است. کد اقتصادی برای کسانی که نیازمند آن می باشند، صادر می گردد.

در جهت مطالعه بیشتر درباره اخذ کد اقتصادی می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید و مقاله را مطالعه کنید.

کلیه اشخاص حقوقی که فعالیت واردات و صادرات، مونتاژ، تولید، توزیع هرگونه کالا و خدماتی را انجام می دهند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور ذکر شده اشتغال داشته باشند و دارای پروانه کسب یا پروانه کار از مراجع ذیصلاح بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری باشند، واجد دریافت شماره اقتصادی به شمار می آیند.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی شماره ای است که بنا بر قانون وضع شده در سال ۷۳ برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات اشتغال دارند تعیین شد. به این صورت که این اشخاص باید کد اقتصادی خود را روی فاکتورهای خرید و فروش ثبت کنند.

از جمله دلایل درج کُد اقتصادی روی فاکتورهای خرید و فروش محاسبه سود به دست آمده در معاملات است و بنابراین با محاسبه دقیق سودهای کسب شده مالیات ها نیز کمتر برآوردی و نظری خواهند بود و محاسبه آنها بیشتر بر اساس اسناد و مدارک صحیح خواهد بود.

علاوه براین به وسیله کد اقتصادی سازمان امور مالیاتی کشور قادر است دفاتر قانونی، فاکتورها و صورتحساب های صادر شده را به راحتی بررسی کند.

 اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی

کلیه اشخاص حقوقی که به امر تولید، مونتاژ، واردات و صادرات، توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی اشتغال دارند همچنین کلیه اشخاص حقیقی که به امور فوق اشتغال داشته و دارای پروانه کسب یا کار ازمراجع ذیربط بوده و یا دارای محل فعالیت تجاری باشند و واجد شرایط اخذ شماره اقتصادی به شمار می آیند. قابل ذکر است احراز یکی از شرایط فوق برای اشخاص حقیقی کافی می باشد.

از دلایل نیاز به کد اقتصادی برای امور مهم تجاری به شرح ذیل می باشد:

 1. اخذ کارت بازرگانی.
 2.  شرکت در مزایده ها.
 3. صدور فاکتور.
 4. باز کردن حساب در بانک.
 5. شرکت در مناقصات.
 6. انعقاد قرارداد با شرکت های دولتی.

دریافت شماره اقتصادی چقدر زمان می‌برد؟

کد اقتصادی در تمام حوزه‌ها به جز حوزه‌ی مالیاتی غرب تهران حدود یک هفته زمان می‌برد. در حوزه‌ی مالیاتی غرب تهران به خاطر بازدید اداره‌ی دارایی مستغلات از محل شرکت، کد اقتصادی به زمان بیشتری نیاز دارد..

نکته‌های مهم در خصوص تشکیل پرونده مالیاتی که شرکتها باید رعایت کنند:

تمام شرکت‌ها ظرف مدت ۲ ماه بعد از ثبت یا افزایش سرمایه می‌بایست مالیات “دو در هزار” خود را پرداخت نمایند؛ در غیر اینصورت مشمول جریمه‌ به میزان ۲ برابر مالیات مربوطه خواهند شد. برای نمونه، شرکتی که با ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه به ثبت می‌رسد، باید مالیات دو در هزاری معادل ۲۰۰ هزار تومان به اداره‌ی دارایی پرداخت کند و اگر در مهلت قانونی دو ماهه مالیات دو در هزار خود را پرداخت نکند، مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به اصل مالیات افزوده می‌شود و می‌بایست ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کند!

تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی و ارزش افزوده

مدارک درخواست کد اقتصادی شخص حقیقی

 1.  در خواست کتبی شخص.
 2. فتوکپی پروانه کسب.
 3. فتوکپی کامل صفحات شناسنامه.
 4. فیش پرداختی به حساب ۵۲۳ خزانه نزدیکی از شعب بانک ملی ایران.
 5. تکمیل فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی.
 6. عکس ۲*۳ متقاضی ( سه قطعه )
 7. فتوکپی کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری (در صورتی که قبلا کارت در یافت نموده باشد)

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده دارایی و اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی 

 1. کپی روزنامه رسمی تاسیس.
 2. کپی شرکتنامه و تقاضانامه(مسئولیت محدود)
 3.  اصل فیش واریزی دو در هزار سرمایه شرکت یا موسسه.
 4. کپی پیش آگهی تغییرات.
 5. کپی اظهارنامه (سهامی خاص)
 6. کپی روزنامه رسمی تغییرات.
 7. کپی شناسنامه و کپی کارت ملی اعضای هیأت مدیره.
 8.  اصل و کپی قبوض تلفن و برق محل شرکت یا موسسه.
 9.  کپی سند مالکیت یا اجاره نامه به نام شرکت با کد رهگیری.
 10. کپی پیش آگهی تاسیس.
 11. کپی اساسنامه شرکت.
 12. کپی تقاضانامه (موسسات)
 13.  اصل گواهی امضاء صاحبان امضاء مجاز تایید شده در دفترخانه اسناد رسمی.
 14. وکالت نامه به نام نماینده در دفترخانه اسناد رسمی.

چنانچه پس از دریافت کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی حادث شود لازم است فرم نمونه را تکمیل و بهمراه مدارک مثبته به حوزه مربوطه یا اداره صادرکننده کارت تحویل داده شود تا نسبت به ثبت تغییرات و اصلاح کارت ، اقدام لازم به عمل آید.

 مراحل ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید

این کد با کد 12 رقمی که  در حال حاضر توسط اداره امور مالیاتی ارائه می شود متفاوت است.

برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی جدید باید مراحل زیر طی شود:

 1.  مراجعه به سایت سازمان امور مالیاتی.
 2.  انتخاب گزینه "ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی.
 3. انتخاب گزینه "سامانه پیش ثبت نام کد اقتصادی" از صفحه نمایش داده شده.
 4. وارد کردن اطلاعات اولیه درخواست شده در سایت و ذخیره آن ها.
 5. پس از انجام مراحل فوق در صورتی که آدرس و کد پستی و اطلاعات خود را به صورت صحیح اعلام کرده باشید پس از چند روز، پاکت مربوط به نام کاربری و رمز ورود توسط سازمان امور مالیاتی برای شما ارسال می گردد.
 6.  پس از دریافت پاکت فوق باید مجددا مراحل 1 و 2 را تکرار و بعد از آن مرحله 7 را انجام دهید.
 7. پس از انجام مرحله 1 و 2 ، در صفحه باز شده بر روی متن سامانه ثبت نام شماره اقتصادی کلیک کنید و اطلاعات خواسته شده را مطابق اسناد قانونی و ثبتی تکمیل و ذخیره کنید.
 8. در این مرحله کار ثبت نام کد اقتصادی به پایان می رسد و در صورت نبود مشکل در اطلاعات وارد شده کد اقتصادی جدید برای شما صادر می شود.
 9. برای اطلاع از وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی خود، هر چند روز یکبار مراحل 1 و 2 را انجام دهید و در صفحه نمایش داده شده، با انتخاب گزینه "پیگیری سریع وضعیت ثبت نام کد اقتصادی" و وارد کردن نام کاربری و رمز ورود از آخرین وضعیت کد اقتصادی خود مطلع شوید و در صورت اعلام مشکل توسط سامانه، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

اخذ گواهی ارزش افزوده

برای اخذ گواهی ارزش افزوده شرکت می بایست حتما شرکت دارای کد اقتصادی 16 رقمی باشد ،این کد اقتصادی از طریق سامانه اینترنتی سازمان امور دارایی و کد اقتصادی قابل دریافت است اما نکته قابل توجه این است که برای اخذ کد اقتصادی 16 رقمی نیاز به کد اقتصادی 12 رقمی شرکت می باشد.

پس در نتیجه برای اخذ گواهی ارزش افزوده ی شرکت می بایست حتما شرکت دارای کد اقتصادی 12 رقمی باشد و در صورت دارا بودن کد اقتصادی 12 و 16 رقمی می توان برای اخذ گواهی ارزش افزوده اقدام نمود ،این کار نیازمند ثبت نام اینترنتی که خود شامل دو مرحله می باشد و تحویل مدارک مورد نیاز به سازمان ارزش افزوده می باشد.

ثبت نام اینترنتی ارزش افزوده شرکت شامل 2 مرحله است،مرحله اول پ��ش ثبت نام است که در صورت اعلام اطلاعات صحیح ،گذر واژه و نام کاربری به آدرس شرکت ارسال می گردد،با در اختیار داشتن این گذرواژه و نام کاربری می توان مرحله دوم ثبت نام را پیش برد،مرحله بعدی که خود شامل 13 مرحله می باشد نیاز به تکمیل دارد که پس از تکمیل و تایید نهایی این مراحل می توان نسبت به تحویل فیزیکی مدارک مورد نیاز به سازمان ارزش افزوده اقدام نمود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ گواهی ارزش افزوده علاوه بر مدارکی که برای کد اقتصادی نیاز است و در ابتدا تشریح گردید، ارائه قراردای فی مابین شرکت و شرکتی که می بایست 9 درصد ارزش افزوده از آن اخذ گردد می باشد،پس از ارائه این قرارداد و واریز 9 درصد ارزش افزوده ی مربوط به آن و ارائه فیش بانکی ،گواهی ارزش افزوده ی شرکت صادر می گردد.