در مقاله ای که به شرح ذیل می باشد ثبت تدبیر تلاش نموده است تا درباره ی ثبت اختراع مطالبی را به متقاضیان محترمی که در صدد ثبت اختراع خود می باشند ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کنوانسیون مادرید

برای آگاهی و کسب اطلاعات لازم درباره ی کنوانسیون مادرید می توانید به مقاله آن مراجعه کنید و مقاله را مطالعه نمایید.

ثبت اختراع

فرآيند ثبت اختراع فرايندي با ابعاد و جوانب گوناگون  علمي- حقوقي مي باشد. موسسه حقوقي بين الملل با تشکيل کارگروه هاي تخصصي در زمينه مالکيت فکري  و معنوي و با برخوداري از تجربه و دانش متخصصين علوم مهندسي و وکلاي مجرب  در زمينه  ثبت تخصصي و علمي اختراع و طرح صنعتي با توجه به  آخرين قوانين اداره ثبت اختراعات کشور اقدام مي نمايد.

مراحل انجام ثبت اختراع

برای آن که اختراع ثبت شود مستلزم سپری مراحلی می باشد.برای آگاهی و کسب اطلاع لازم درباره ی ثبت اختراع می توانید به مقاله مراحل انجام ثبت اختراع مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

تنظيم و تشکيل پرونده ثبت اختراع به شيوه اي که تمام خصوصيات  فني ومبتکرانه اختراع را پشتيباني کرده و قابل حمايت نمايد و جلوي هرگونه تقليد يا  کپي برداري احتمالي از طرح را بگيرد .از اصلي ترين تخصص هاي دپارتمان ثبت اختراع موسسه حقوقي بين الملل مي باشد. کارگروه ثبت اختراع هم چنين در مواردذيل به شما خدمات ارائه مي دهد:

 1. مشاوره در زمينه ترسيم  گرافيکي نقشه هاي فني محصولات  و شبيه سازي سه بُعدي کامپيوتري.
 2. تدوين مندرجات  فني – حقوقي کامل پرونده اختراع شامل  شرح و توصيف ،ادعانامه ، و خلاصه اختراع.
 3. رفع نقص پرونده هاي ثبت اختراع.
 4. دفاع فني از عملکرد دستگاه و رفع اخطار تشابه در صورت ابلاغ آن.
 5. مشاوره جهت اخذ تاييديه علمي از مراجع ذيصلاح اختراع.

اداره ثبت اختراع و ماکیت معنوی و صنعتی

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی اداره ثبت اختراع و مالکیت معنوی و صنعتی می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

توضيحات بيشتر در خصوص ثبت اختراع

گواهي  ثبت اختراع، حق امتياز يا (Patent) امتياز  انحصاري  مي باشد که در برابر اختراع يا ايده ثبت شده به مخترع يا نماينده قانوني وي به عنوان مالک اختراع  اعطا مي شود. انحصار به معناي برخورداري  از حقوق مخصوصي مي باشد که از جانب  قانونگذاران و ادارات  ذي صلاح براي مدت زمان مشخص درقبال يک ايده يا محصول يا فرآيند نوآورانه (اختراع)  در اختيار فرد مخصوصي قرار مي‌گيرد. به شرطي  که آن اختراع، اختراعي تازه، سودمند يا مورد بهره برداري صنعت شناخته شود.

به عبارت ديگر، ثبت اختراع يک حق منحصر به فرد مي باشد که به اختراع يک کالا يا روند جديد  براي اجراي يک فرآيند  و يا يک راه حل تخصصي تازه براي مسئله اي خاص ،اعطا مي گردد. ثبت اختراع،  از دارنده ثبت اختراع حفاظت مي کند که مدت زمان اعتبار اين حفاظت عموما"در همه کشورها به مدت 20 سال ادامه دارد ، که البته با توجه به قوانين هر کشور مي تواند متفاوت باشد.

حفاظت از ثبت اختراع به اين معني مي باشد که اختراع  ثبت شده نمي‌تواند بدون رضايت  مالک  ثبت اختراع، به طور تجارتي توليدشده و يا مورد بهره برداري، پخش يا فروش قرار گيرد. ادعاي  حقوق ثبت اختراع اغلب در دادگاه صورت مي گيرد که مرجع قضايي جلوگيري ازنقض حقوقناشي از  ثبت اختراع هستند.

مدارک مورد نياز ثبت اختراع

 1. اظهارنامه ثبت اختراع که سه نسخه از اين فرم بصورت خام بايد از اداره ثبت شرکتها و مالکيت صنعتي تهران تهيه و تکميل گردد.
 2. شرح اختراع که  توسط مخترع در برگه A4 و در سه نسخه مجزا تهيه مي شود.
 3. نقشه هاي اختراع در برگه هاي A4 و در سه نسخه مجزا.
 4. ادعانامه  اختراع در برگه هاي A4 و در سه نسخه مجزا.
 5. کپي از مدارک شناسايي مخترع يا  مخترعين.
 6. قبض رسيد بانکي حق الثبت اختراع.

ثبت اختراع در کرج

متقاضیان محترمی که می خواهند اختراع خود را در کرج ثبت کنند و اطلاعات لازم در این زمینه را ندارند می توانند به مقاله ثبت اختراع در کرج مراجعه کنند.

مزاياي ثبت اختراع چيست؟

 1. ثبت اختراع ، ماحصل و پيامد تلاش فکري و خلاقيت  ذهني مخترع است که در کالبد  يک فرآورده  صنعتي  نمود بيروني مي يابد.
 2.   اما  ثبت اختراع در ضوابط وقوانين متفاوت کشورها هنگامي تحت حمايت و پشتيباني قرامي گيرد که اين اختراعات برمبناي مناسبات روز آن کشور در زمان  معين  ثبت شده باشد  و استفاده از آن مشروط بر هزينه  ثبت آن  نزد متصدي صلاحيت دار اداره ثبت اختراعات مي باشد .
 3. وقتي قانون حق ثبت اختراع را به دارنده ي آن اعطا کرد،  به دو صورت از ثبت اختراع پشتيباني صورت مي گيرد:
 4. حمايت ايجابي ،به اين معناست که دارنده، اين حق را مي يابد  که از نوآوري  و تلاش ذهني خود بهره جويد.
 5. حمايت سلبي ،براي ديگران اين تکليف ايجاد مي شود که به حق وحقوق بدست آمده ازآفرينشهاي فکري احترام قائل شده وباهرنوع حقوقي بي اجازه ي مالک ممانعت به عمل بيايد
 6. بنابراين  مخترع ثبت اختراع حقوق انحصاري  نسبت به ساخت ،صادرات، واردات ،عرضه برابر فروش ، استعمال از محصول و فرآورده هايي  که مستقيما از طريق فرايند بدست مي آيند را دارد.
 7. جايگاه نيرومند در بازار و امتيازات رقابتي.
 8. سود بالاتر يا  برگشت بيشتر سرمايه از راه ديسيپلين منحصربفرد.
 9. درآمد اضافه از منبع  واگذاري مجوز بهره مندي و منتقل ساختن اختراع.
 10. دستيابي به فناوري از طريق ليسانس دو طرفه.
 11. دستيابي به بازار هاي تازه.
 12. خطر کمتر نقص حق.
 13. قابليت  بيشتر جهت اخذ وام و يا جمع آوري منابع مالي با نرخ عقلاني سود.
 14. وسيله اي ��يرومند جهت اقدام قانوني عليه مقلدان و سوء استفاده کنندگان.
 15. اعتبار مثبت شرکت يا بنگاه دارنده اختراع.
 16. استعمال از مزيت هاي بنياد ملي نخبگان.
 17. استعمال از تسهيلات شرکتهاي فناوري و دانش بنيان.
 18. بهره مندي از صندوق حمايت از پژوهشگران کشور.

مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع

ثبت اختراع يک حق مي باشد  که به دارنده ي آن جهت آفرينش اختراعي تازه  اعطاء ميگردد و عموما در کشور هاي متفاوت طول عمر اعتبار ورقه اختراع براي بازه ي  زماني محدود 20 سال تنظيم ميگردد. برمبناي  ماده  16 قانون ثبت اختراعات ،طرحهاي صنعتي و نشان هاي تجاري تصويب شده در  1386 ،اعتبار گواهينامه ثبت اختراع بعد ازگذشت بيست سال از تاريخ تحويل اظهارنامه ثبت اختراع تاريخ انقضايش به اتمام مي رسد. البته نگهداري  گواهينامه ثبت اختراع در اين 20  سال مشروط به پرداخت اقساط ساليانه از جانب  متقاضي ثبت اختراع است  و درحالت پرداخت نکردن  هزينه سالانه اظهارنامه مربوط دريافت شده تلقي و با گواهينامه ثبت اختراع بي اعتبار خوانده مي شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.