اسم علامت تجاری به صورت تکی و مشترک قادر می باشند، معرفی کننده و مرغوبیت کالا و خدمات شمرده شوند.به صورتی که یک اسم و علامت،نظر مخاطب را جذب نماید و انگیزه لازم جهت خرید و مصرف را در او به وجود بیاورد.

هر تاجری قادر می باشد تحت اسم مخصوصی که به آن اسم تجاری گفته می شود تجارت نماید.در حقیقت اسم تجاری اسم تجارتخانه و بنگاه تجارتی می باشد که بازرگان در آن به تجارت مشغول می باشد.

ثبت اسم تجاری در کرج

 1. ثبت اسم تجاري الزامي و اجباري نيست، مگر در صورتي که مطابق قوانين و يا الزام دولت ثبت آن اجباري باشد.
 2. حق انحصاري استفاده و استعمال علامت تجاري فقط متعلق به کسي خواهد بود که علامت را ثبت قانوني نموده باشد.
 3. در صورتي که شخص مالک علامت مايل به اعطاي اجازه استفاده از علامت خود به ديگران باشد، اين اجازه بايستي در اداره ثبت مالکيت صنعتي به ثبت برسد.
 4. اسم تجاري ثبت شده قابل انتقال به غير است.
 5. براي علامت ثبت شده گواهي ثبت علامت انحصاري صادر مي گردد.

مدت اعتبار گواهي ثبت علامت 10 سال است. پس از پايان 10 سال مالک مي بايستي نسبت به تمديد علامت خود اقدام نمايد، در غير اين‌صورت پس از گذشت مدت تعيين شده جهت حق تقدم (حداکثر 6 ماه ) انحصار ثبت علامت برداشته خواهد شد و ديگران قادر به ثبت آن علامت به نام خود خواهند بود.

در صورت تمايل به ثبت همزمان چند علامت جداگانه، بايستي براي هر کدام به صورت جداگانه اظهارنامه تنظيم و به اداره ثبت مالکيت صنعتي تسليم نمود.

تغييرات نشاني صاحب علامت فقط در صورتي اعتبار و رسميت خواهد داشت که به ثبت رسيده باشد.

مزایای ثبت اسم تجاری در کرج

 1. ثبت اسم تجاریضمانت می کند که مشتریان قادر می باشند محصولات را از یکدیگر تشخیص بدهند.
 2. ثبت اسم تجاری شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت برند وسیله بازاریابی و پایه و اساس ایجاد شهرت و وجهه شرکت ها می باشند.
 4. با ثبت برند اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا مستقیم درآمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت اسم تجاریجزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت اسم تجاری سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار و فعالیت باشند.
 7. ثبت اسم تجاری شرکت ها را تشویق می نماید تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت ثبت اسم تجاری جهت اخذ وام سودمند باشند. 

مدارک لازم جهت ثبت اسم تجاری

شخص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه ارائه گردد.
 2. کارت ملي ارائه گردد.
 3. در صورتي که از حروف لاتين استفاده شده باشد، رونوشت کارت بازرگاني باید ارائه گردد.
 4. رونوشت مجوز فعاليت اعم از جواز تاسيس،پروانه ي بهره برداري،پروانه ي ساخت،جواز کسب يا کارت بازرگا��ي و يا هر گونه گواهي فعاليتی که از نهادهاي نظارتي و حاکميتي دولتي صادر شده است ارائه گردد.

شخص حقوقي

 1. رونوشت شناسنامه ارائه گردد.
 2. رونوشت کارت ملي ارائه گردد.
 3. رونوشت روزنامه ي  تاسيس و آخرين تغييرات شرکت باید ارائه گردد توجه داشته باشید که از آخرين تغييرات شرکت نبايد بيش از دو سال گذشته باشد.
 4. رونوشت مجوز فعاليت اعم از جواز تاسيس،پروانه ي بهره برداري،پروانه ي ساخت،جواز کسب يا کارت بازرگاني و يا هر گونه گواهي فعاليتی که از سازمان های نظارتي و حاکميتي دولتي صادر شده است ارائه گردد.
 5. در صورتي که از حروف لاتين استفاده شده باشد کارت بازرگاني باید ارائه گردد. 

قابل ذکر است، اسم يا عنواني که ماهيت يا طريقه ي استفاده از آن بر خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه  باشد و يا موجبات فريب عموم را فراهم کند، نمي تواند به عنوان يک نام تجاري به کار رود و غير قانوني تلقي مي گردد. علاوه براين موارد، هر گاه خواهان ثابت کند که مالک علامت ثبت شده از آن به تنهايي و يا بر خلاف ضوابط مندرج در قانون استفاده کرده و يا اجازه ي استفاده از آن را صادر نموده يا به نحوي از علامت جمعي استفاده کند يا اجازه ي استفاده از آن را بدهد که موجب فريب مراکز تجاري يا  عمومي نسبت به مبدا و يا هر خصوصيت مشترک ديگر کالا و خدمات مربوط گردد، دادگاه علامت جمعي را باطل مي کند.

علائم تجاری ممنوع الثبت

اسامي عام که به همه انواع يک محصول اشاره دارند قابل ثبت نيستند. براي مثال، اگر شرکت شما قصد دارد اسم تجاري «سراميک » را براي فروش سراميک  ثبت کند، تقاضانامه ثبت اين علامت ردخواهد شد چون «سراميک » لغتي  عام براي اين محصول است.

واژه‌هايي که به جاي موصوف مي نشينند. اينها کلماتي هستند که معمولآ در تجارت به منظور توصيف محصول مورد نظر بکار مي‌روند. براي مثال، ثبت کلمه چرم براي  توليدي اجناس چرمي  قابل قبول نخواهد بود چون محصول را توصيف مي‌کند.در واقع اگر به توليدکننده لباس و لوازم چرمي  براي عرضه محصولاتش حق استفاده انحصاري از کلمه «چرم» داده شود، کاري منصفانه نيست  . به همين ترتيب واژه‌هاي کيفي مانند «نو »، «برتر»،  يا «مبتکرانه» به احتمال مردود خواهند شد مگر اينکه  به عنوان بخشي از يک علامت  به ثبت برسند. به عنوان مثال « مارال چرم » که در اين صورت ، لازم است در اظهارنامه ثبت اذعان گردد که نسبت به آن بخش از علامت که کلمه توصيفي است (در اينجا چرم ) تقاضاي ثبت انحصاري نمي گردد.

علائم گمراه کننده (فريبنده): علائم تجاري هستند که مشتري را درمورد هويت، جنس کالا يا منشا جغرافيايي آن دچار اشتباه مي کنند . براي مثال، عرضه مارگارين   به بازار با علامت تجاري که تصوير يک گاو داشته باشد رد خواهد شد چون علامت موجب اشتباه مصرف کنندگان خواهد شد و مصرف کنندگان احتمالا"، تصور خواهند کرد که اين علامت به محصولات لبني يا کره حيواني  مربوط است.

علائمي که ناقض انتظام جامعه  و اخلاقيات معنوي و  اسلامي مي باشند. بطورکلي کلمات يا تصاويري که  در تضاد با  عرف و هنجارهاي اخلاقي و مذهبي که عموما" پذيرفته شده‌ باشند بعنوان علامت تجاري ممنوع الثبت هستند.

پرچم‌ها، سمبل ها و علائم  سلطنتي، علائم رسمي دولتي و نشان‌هاي کشورها و نهادهاي  بين المللي که نمونه‌اي از آنها به دفتر بين‌المللي سازمان جهاني مالکيت معنوي (wipo) ارسال  شده است قابليت ثبت ندارند.

براساس نص قانون علامت درموارد زير ممنوع الثبت  است :

 1. وجه تمايز  كالاها يا خدمات يك مؤسسه از كالاها و خدمات مؤسسه ديگر نباشد.
 2.  خلاف موازين اسلامي و در تضاد با نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
 3. مراكز تجاري يا  اذهان عمومي را به ويژه درمورد منشا جغرافيايي كالاها يا خدمات يا کيفيات آنها دچار اشتباه كند.
 4. عين يا کپي برداري ازعلائم نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نمادهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي ثبت شده‌اند، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام ذي صلاح كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط مجوزاستفاده از آن صادر شود.
 5. عين يا به طرز فريب دهنده اي  شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري باشد كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ديگري در ايران شناخته شده است‌.
 6. عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابهي ثبت و مشهور شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباطي وجود نداشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي آسيب بزند.
 7. عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با ثبت تدبیر در ارتباط باشید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما بهره مند شوید.