ثبت تدبیر در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ثبت برند تجاری در کرج مطالبی را به اشخاصی که در صدد ثبت برند تجاری در کرج می باشند ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

ثبت برند تجاری در کرج

هنگامی که شما شرکتی را از میان انواع شرکت های تجاری انتخاب و به ثبت رساندید باید برای ثبت برند تجاری درکرج اقدام کنید برند و یا علامت تجاری انواع گوناگون دارند بعضی از برند ها به صورت نوشتاری می باشند و بعضی دیگر به شکل تصویر یا طراحی گرافیکی میباشد به عبارتی دیگر می توان گفت برند یک نوع طرح یا نشان می باشد.از خصوصیت های مشترک بین برند ها این است که نشان دهنده و یادآور ویژگی های محصول برای مصرف کننده میباشد و این مورد رقابت را بین محصولات ایجاد می کند.

با مشاهده علامت تجاری یک محصول و یا یک خدمات آنچه به ذهن مصرف کننده میرسد خصوصیات خاص آن کالا و خدمات است که این موضوع باعث میشود که شناسایی و تشخیص آن محصول از دیگر محصولات همشکل آسان گردد مخصوصا اگر آن محصول دارای برند یک ویژگی خاص را نسبت به دیگر محصولات دارا باشد.داشتن برند یا علامت تجاری مصرف کننده را ترغیب می کند که محصول و خدمات را امتحان کند .البته این موضوع به عوامل دیگر هم بستگی دارد عواملی مثل درک متقابل صاحب علامت از نیاز مصرف کننده نسبت به همان محصول.

مزایای ثبت برند در کرج

شاید به ثبت رساندن یک برند یا علامت تجاری مدت قابل توجهی را نیاز داشته باشد ولی مزیت هایی که ثبت برند در موفقیت و پیشرفت آن محصول دارد بسیار حائز اهمیت میباشد از مزایای مهم برند می توان به ایجاد یک عرصه رقابتی بین ارائه دهنده های خدمات و محصولات اشاره داشت. البته شایان ذکر است که ثبت کردن برند یاد آور کیفیت منحصر به فرد یک محصول می باشد که می تواند آن را از دیگر محصولات متمایز کند.که این موضوع در ادامه فعالیت اشخاص صاحبان برند و و پیشبر اهداف آنها نقش به سزایی دارد.

اعتبار یک برند ثبت شده 10 ساله می باشد که پس از پایان این تاریخ می توان برای تمدید اعتبار برند اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز ثبت برند در کرج

الف- شخص حقیقی

  1. ارائه رونوشت شناسنامه.
  2. ارائه رونوشت کارت ملی.
  3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی چنانچه از حروف لاتین استفاده شده باشد.
  4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.

ب- شخص حقوقی

  1. ارائه رونوشت شناسنامه.
  2. ارائه رونوشت کارت ملی.
  3. ارائه رئونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت ،از آخرین تغییرات شرکت نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.
  4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.
  5. ارائه کارت بازرگانی چنانچه در آن از حروف لاتین استفاده شده باشد.

زمان و هزینه ثبت برند در کرج

از زمانی که ثبت نام اولیه برند در سایت اداره مالکیت صنعتی صورت میگیرد تا بررسی کارشناسان و اعلام نتایج، 45 روز کاری طول می کشد پس از ارائه تاییدیه کارشناسان برای ثبت برند می توان برای آگهی اول روزنام رسمی برند اقدام کرد.ولی میزان هزینه ثبت برند به تعداد طبقه های انتخابی متقاضی بستگی داردو همچنین میزان هزینه ثبت برند به زمینه فعالیت اشخاص هم وابسته می باشد که اعلام این هزینه ها پس از ارائه درخواست متقاضی و بررسی کارشناس صورت می گیرد.

ثبت نام در سامانه مالکیت صنعتی برای ثبت برند

انتخاب گزینه مرکز مالکیت معنوی

در کادر پایین قسمت خدمات الکترونیک ،اداره ثبت علائم را انتخاب کرده گزینه ثبت اظهارنامه علامت را انتخاب می کنید.

از این به بعد مراحل ثبت نام برند شروع می شود در قسمت ابتدایی که ورود اطلاعات اظهارنامه می باشد نوع اظهارنامه را مشخص کنید و بعد از انتخاب افزودن مالک را میزنید اگر که برند شخصی باشد اطلاعات شخص و اگر شرکتی باشد اطلاعات شرکت درج میگردد. اطلاعات وارد شده حتما باید با فونت فارسی نوشته شود.و بعد گزینه ثبت درخواست جدید را دارم را می زنید.

اطلاعات اشخاص چه حقیقی و چه حقوقی را وارد می کنید.

قسمتی است به نام اطلاعات فرد ابلاغ گیرنده که شماره تماسی که اعلام میگردد رمز ورود و اطلاعات بررسی کارشناس به آن از طریق پیامک ارسال می شود.اگر متقاضی ثبت برند برای فرآیند ثبت برند خود وکیلی را دارد در قسمت نماینده قانونی اطلاعات وکیل را وارد میکند و اگر وکیل ندارداطلاعات متقاضی که یکی از مدیران محسوب میشود وارد می شود.

صفحه ای است به نام انتخاب محصول بر اساس مجوز وجود دارد اگر که شماره طبقه محصول را می دانید تنها شماره طبقه را وارد کنید در غیر اینصورت اسم هر محصول را سرچ کنید و تا طبقه شغلی محصول رویت شود.

در مرحله بعدی تمام مدارکی که در قبل ذکر شد باید بارگذاری گردد .چنانچه مدارکی که قراره اسکن شود بیشتر از موارد بارگذاری باشد باید قسمت افزودن ضمائم اختیاری را زد تا توانست تمام مدارک را بارگذاری کرد.در آخر مدارک ارسالی را باید بازبینی کرد و تایید نمود.

در قسمت نهایی که هزینه ها است باید هزینه اولیه ثبت اینترنتی را پرداخت کرد تا رمز و شماره اظهارنامه به متقاضی ارسال گردد.

اگر که پس از 45 روز کاری بررسی های کارشناس به اتمام رسید و تاییدیه ثبت را اعلام کرد باید هزینه های نهایی واریز گردد .پس از تایید وکیل به اداره مراجعه میکند و مدارک و تکمیل به اداره ارائه می دهد که مراتب واریز هزینه های پایانی به اطلاع متقاضی می رسد.

در صورت برخود به رد و رفع ایراد ثبت برند

اگر که رفع نقص داشته باشد طبق درخواست کارشناس باید پرونده را بررسی و رفع نقض را انجام داد ولی اگر اظهارنامه رد شود باید مجدد اظهارنامه جدید با نام و طرح جدید برند ثبت نام شود و امکان ادامه بررسی برای برند رد شده وجود ندارد.

برای مراجعه به اداره مالکیت صنعتی باید به آدرس زیر مراجعه کرد:

استان تهران؛ شهر تهران میدان امام خمینی (ره) خیابان فیاض اداره مالکیت صنعتی.

دلیل ثبت برند و علامت تجاری

ثبت برند در پیشرفت کسب و کار و همچنین در مانگاری یک محصول در ذهم مردم بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل شخاص حقیقی و شرکت ها بسیار سعی میکنند تا نام و تصویر خود را طراحی کنند تا طبق برنامه ریزی به ثبت برسد البته باید متقاضیان در نظر بگیرند که تنها ثبت برند هدف نیست بلکه ارائه کیفیت عالی تحت آن برند و نیز نگهداری برند به روش های مشتری مداری بسیار مهم است.

ثبت برند یک تضمین برای صاحبان برند است که پس از ثبت همه مشتریان کالای آنها را با خصوصیات خاص خود به نمام همان برند میشناسند و هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمیتواند از آن نام سو استفاده نماید و نام آن برند را برای محصولات و کالای خود استفاده نماید و همچنین به همراه این محصولات برند ثبت شده متمایز از محصولات مشابه د��گر میباشند.گاهی نیز یک برند اولین  برای هر محصول میتواند نام آنها معرف یک کالا باشد به طور مثال برند پفک ،وایتکس ،نسکافه تنها برند بودند نه نام یک کالا ولی به دلیل اولین بودن و پیشرو بودن در ثبت برند آن کالا مردم دیگر به اسم آن برند کالا را می شناسند.

مدت زمان تمدید برند

مراحل تمدید برند دقیقا شبیه به مراحل ثبت ابتدایی برند میباشد با این وجود که از تشابه نداشتن برند خود مطمئن هستید.زمان تمدید برند هم مانند ثبت 45 روز کاری میباشد.

حق و حقوق برند

پس از اینکه برند به ثبت رسید (چه حقیقی و چه حقوقی )حق انحصاری پیدا میکند .به وسیله ثبت برند میتوان از عرضه آن محصول و کالا با برند شما و یا شبیه به برند شما جلوگیری کرد.و اگر از نام محصول شما استفاده شود سرمایه گذاری و وقت شما برای به سرانجام رساندن محصولی خوب به هدر میرود.البته به غیر از این موضوع ممکن است محصولی بی کیفیت با نام شما به عرضه درآید در آنصورت به وجه محصول شما هم آسیب میرساند که حق و حقوق ثبت برند نمیگذارد که چنین اتفاق هایی رخ دهد و یا در مقابل این اتفاق ها حق استفاده از آن نام با شما می شود.

میتوان برند ثبت شده را در اختیار یک شخص دیگر قرار داد و برای این امتیازی که شما برای آن شخص قرار دادید هزینه ای دریافت شود که این خود یک منبع درآمد میتواند به حساب بیاید پس تفویض اجازه بهرهمندی از برند ثبت شده قابل انجام می باشد.

چه برند هایی می توانند ثبت شوند

هر اسم یا تصویرو شکل ویا عدد که قابل روئیت باشد قابل ثبت است در برخی کشور ها شعار تبلیغاتی هم به ثبت می رسد ولی در ایران به این صورت نمیباشد علائمی که شنیداری و یا استشمامی باشند قابل ثبت نیستند از کلمه و اسمامی که عام باشد و نشان دهنده یک کالا باشد مثل برند صندلی برای محصول صندلی قابل ثبت نمی باشد از کلماتی که خصوصیات محصول را نشان می دهند نمیتوان استفاده کرد به طور مثال برند شیرینی برای محصول شکلات.

از اسم های کیفیتی هم نمیتوان به عنوان برند استفاده کرد واژهایی مثل برتریت،سریع و ...

هم چنین اسم هایی که مصرف کننده را گمراه کند . مثلا برند علامت تصویری گاو برای روغن گیاهی

اسم هایی که خلاف اخلاق نیکو و حسنه باشد و با موازین اسلامی مغایرت داشته باشد نمی توان به ثبت رساند.

مراحل ثبت برند تجاری در کرج

برای کسب اطلاعات درباره ی مراحل ثبت برند تجاری در کرج با موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید مشاوران و کارشناسان ما شما را در این امر مهم یاری می نمایند.