ثبت طرح صنعتی

در بازاری که رقابت و نوآوری و کالاهای جدید حرف اول را در کسب سهم بیشتر بازار می زند، حفظ مالکیت ایده های جدید بسیار مهم است.وقتی ایده ای قابل پیاه سازی و عرضه به بازار می باشد، اولین اقدام گرفتن مالکیت به نام خودتان می باشد. وقتی محصولی را تولید کرده اید که دارای نوآوری می باشد و با کالاهای موجود در بازار تفاوت و برتری محسوسی دارد می توانید از دولت درخواست حمایت و ثبت کنید.

به زبان عادی، طرح صنعتی معمولا" به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد. گفته می شود یک مبل زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای نشستن راحت و شکل ظاهری آن برای ما خوشایند باشد. برای کسب و کارها، طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، تعمیر و نگهداری آن است.

با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند. به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک مبل اشاره میکند. علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد، طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند.

طرح صنعتی برای طیف وسیعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از ابزارهای فنی و پزشکی گرفته تا ساعت، جواهرات و سایر اقلام لوکس؛ از محصولات خانگی، اسباب بازی، مبلمان و لوازم برقی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری، از طرح منسوجات تا لوازم ورزشی را دربرمیگیرد. طرح صنعتی درارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.

در زبان عامیانه طرح صنعتی به شکل ظاهر و بسته بندی یک محصول می گویند. اما در حقیقت طرح صنعتی مالکیت فکری طرح جدید و جذاب یک بسته بندی یا محصول می باشد.

بنابراین طرح صنعتی عبارت است از:
1- ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا
2- ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا
3- ترکیبی از موارد فوق

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

طرح صنعتي آن چيزي است كه كالا را خوشايند و جذاب مي نماياند و لذا به ارزش تجاري و قابليت فروش يك محصول مي افزايد و حتی ممکن است علت منحصر به فرد فروش محصولات باشد.

حمایت از طرح صنعتی از طریق ثبت آن در مراجع ثبت صورت می گیرد و به موجب آن مالک از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. این امر از نظر تجاری کاری بس مهم است و توانایی رقابت و کسب و کار را بهبود می بخشد.

اين امر، همچنين به مالك يك طرح کمك مي كند تا اطمينان يابد كه مي تواند در اثر فروش  انحصاري طرح خود سرمايه اي را كه قبلا صرف كرده، باز يابد . يك نظام كارآ در ثبت وحمايت از طر ح ها و ابتكارات شخصي، منفعت مصرف كننده و بطور عام افکار عمومی را نيز در پي مي آورد. به اين دليل كه در اثر رسميت يافتن كار ثبت، زمينه رقابت سالم، صداقت در تجارت، برانگيختن و تشويق ابتكارات، بخصوص در عرصه زيبانمايي، گسترش می يابد.

حمايت از طرح هاي صنعتي تقويت قوة ابتكار در بخش هاي توليدي و صنعتي و نيز صنايع دستي و هنرهاي سنتي را به همراه داشته، به رشد اقتصادي كمك مي كند و اين امر موجب مي شود تا بخش هاي مذكور در فعاليت هاي تجاري و صادرات توليدات ملي مشاركت نمايند

حمایت از طرح صنعتی ثبت شده چه مدت و تمدید آن چگونه است ؟

زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی  پنج سال از تاريخ تحویل اظهارنامه ثبت آن میباشد. اين مدت را مي‌توان براي دو دوره پنج ساله پی در پی ديگر بعداز از پرداخت هزينه مرتبط تمديد نمود، بطور کلی حداکثر 15 سال حمایت  از ثبت طرح صنعتی ایجاد می گردد. پس از انقضاء هر دوره كه از پايان دوره شروع مي‌شود، يك مهلت شش ماهه براي پرداخت هزينه تمديد ایجاد و همچنين جريمه تأخير در نظر گرفته خواهد شد.

ضمنا هر نوع تحول و منتقل ساختن مجوز استفاده می بایست بطور کتبی همراه  مدارک مرتبط برای ثبت طرح صنعتی  در سوابق به اداره ثبت طرح صنعتی  اطلاع رسانی گردد. انجام چنین تغییراتی با پیروی از ضوابط ومقررات بعد از ثبت دارای اعتبار خواهد بود.

با ثبت طرح صنعتی انحصار آن در اختیارتان قرار می گیرد و هیچ کدام از رقبایتان مجاز به کپی برداری و تولید محصول شما نخواهند بود البته به شرطی که اصول ثبتی در آن رعایت شده باشد.

در این نوع ثبت می توانید شکل ظاهری محصول و کالای طراحی شده و جدید خود را تحت انحصار خود قرار دهید که این امر باعث رغبت بیشتر مشتریان، افزایش سهم بازار و موفقیت بیشتر می شود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی عبارت است از

 •  دو رونوشت از اظهارنامه طرح صنعتی ارائه گردد.
 •  مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح که شامل رونوشت شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی می باشد به صورت خوانا ارائه گردد.
 • در صورتی که طرح صنعتی به صورت دو بعدی می باشد 5 نمونه از تصویر یا شکل گرافیکی یا 5 نمونه از طرح طراحی شده به عنوان نمونه باید ارائه گردد.
 •  در صورتی که طرح صنعتی به صورت سه بعدی می باشد 5 نمونه از تصویر یا شکل گرافیکی یا 5نمونه از طرح طراحی شده به عنوان نمونه باید ارائه گردد.
 •  در صورتی که طرح صنعتی سه بعدی می باشد مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید.اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد،باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 •  چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود باید  درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ارائه گردد.
 • رسیدی که به پرداخت هزینه اظهارنامه مربوط می باشد ارائه گردد هم چنین در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی باید ارائه گردد.
 •  مدارک مربوط به حق تقدم که باید مصادف با ارائه اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود ارائه گردد.
 •  در صورتی که درخواست به وسیله ی وکیل یا نماینده قانونی انجام می شود مدارک نمایندگی باشد ارائه گردد.

مراحل ثبت طرح صنعتی

متقاضیان محترم  برای آگاهی و کسب اطلاعات لازم در مورد ثبت طرح صنعتی می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید و از راهنمایی آن ها بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.