شرایط ثبت برند در کرج

برند چیست؟

برند علامتی  اعم از نقش –تصویر –رقم – حرف –عبارت –مهر –لفاف و غیره می باشد که از آن  برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود. داشتن حق انحصاری برند به مالک آن ، مستلزم  ثبت برند می باشد.

نکاتی چند در خصوص ثبت برند در کرج

 1. داشتن علامت تجاری اختیاری است مگر در مواردی که دولت آن را الزامی قرار دهد.
 2. حق استعمال انحصاری علامت تجارتی فقط برای کسانی محسوب می شود که علامت خود را به ثبت برساند.
 3. علامت تجارت قابل نقل و انتقال است و باید وفق مقرارت قانون ثبت علایم و اختراعات ایران به ثبت برسد.
 4. اجازه استفاده از علامت ثبت شده به دیگران در ایران باید به ثبت برسد.
 5. برای علامت گواهی ثبت علامت صادر خواهد شد.
 6. مدت اعتبار ثبت علامت برای هر بار 10 سال است.
 7. برای ثبت چند علامت باید به تعداد آنها اظهار نامه جداگانه داده شود.
 8. تغییرات مربوط به نشانی رسمیت نخواهد داشت مگر اینکه به ثبت رسیده باشد.

اخطار رفع نقص برند در کرج

هر اظهار نامه ثبت علامت تجارتی ظرف 15 روز از تاریخ وصول مورد بررسی قرار می گیرد. چنانچه نقصی در اظهارنامه ثبت علامت تجارتی مشاهده شود مراتب طی اخطاری به نشانی متقاضی ثبت ابلاغ خواهد شد و ساکنین ایران ظرف 2 ماه و ساکنین خارج از کشور ظرف 6 ماه باید اقدام به رفع نقص نمایند.

مهلت مذکور در صورت استمهال برای یکبار دیگر تمدید خواهد شد و بنابر این ساکنین ایران حداکثر 4 ماه و ساکنین خارج از کشور حداکثر 12 باید در رفع نقص اقدام لازم را بعمل آورند درغیر این صورت تقاضای آنان رد خواهد شد . در صورت رد تقاضا متقاضی میتواند دادخواستی دایر بر شکایت از تصمیم اداره به دادگاه های حقوقی تهران تقدیم نماید.

موارد ذیل تقاضای ثبت علامت تجارتی 

 1. در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 2. در صورتی که علامت قبلا به اسم شخص دیگری ثبت شده باشد.منظور عدم سابقه ثبت قبلی است.
 3. در صورتی که شباهت علامت با دیگری که ثبت شده به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاص را که اطلاعات مخصوصی ندارد به اشتباه بیندازند.
 4. علایمی که مخل انتظامات عمومی یا منافی عفت باشد.
 5. در صورتی که در علامت از علامات موسسات رسمی دولتی استفاده (تقلید )شده باشد.
 6. در صورتی که در علامت از پرچم دولت جمهوری اسلامی ایران یا پرچم سایر کشورها استفاده شده باشد.
 7. نشانها و مدلها وانگهای دولت جمهوری اسلامی ایران.
 8. کلمات یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات رسمی ایران باشد.
 9. تمثالها (مگر با اجازه مخصوص )
 10. علامت از نظر شکل ظاهر یا تلفظ یا کتابت یا به هر کیفیت دیگر که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیندازد.

مدارک لازم برای ثبت برند در کرج

 1. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی ثبت برند
 2. ارائه کپی برابر اصل مجوز فعالیت در زمینه فعالیت شخص.مجوز برای ثبت برند در ایران می تواند پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس و یا جواز کسب ،نامه موافقت اصولی ارگان ذیصلاح و … باشد.
 3. درصورتی که نام برند لاتین باشد و یا فاقد معنی در لغتنامه دهخدا باشد ، برای ثبت آن نیاز به کارت بازرگانی می باشد.
 4. فایل رنگی تصویر برند در ابعاد 6*6 سانتی متر.

مدارک ثبت برند حقوقی (به نام شرکت) در کرج

 1. کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل شرکت.
 2. ارائه کپی برابر اصل مجوز فعالیت در زمینه فعالیت شرکت.مجوز برای ثبت برند در ایران می تواند پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس و یا جواز کسب ،نامه موافقت اصولی ارگان ذیصلاح و … باشد.
 3. درصورتی که نام برند لاتین باشد و یا فاقد معنی در لغتنامه دهخدا باشد ، برای ثبت آن نیاز به کارت بازرگانی می باشد.
 4. فایل رنگی تصویر برند در ابعاد 6*6 سانتی متر.
 5. کپی آگهی تأسیس و تغییرات شرکت.

مراحل ثبت برند در کرج

جهت ثبت برند تجاری اولین اقدام اداره ثبت مالکیت صنعتی ارائه اظهارنامه ثبت می باشد .الزامی است که اظهارنامه ثبت حتما به زبان فارسی و در 3 نسخه تهیه شده باشد و دارای تاریخ و شماره اظهارنامه و امضای متقاضی باشد.جهت تنظیم اظهارنامه در سایت اداره سایت مالکیت صنعتی به نکات ذیل توجه نمایید :

 1.  ورود به سامانه اداره مالکیت صنعتیhttp://iripo.ssaa.ir
 2.  وارد کردن اطلاعات هویتی متقاضی از جمله مشخصات کارت ملی و شناسنامه ، نشانی کامل به همراه کدپستی ، نوع فعالیت و مشخصات کالا و یا خدماتی که در 45 طبقه موجود انتخاب شوند.
 3. در صورتی که شخص متقاضی نماینده قانونی دارد اطلاعات هویتی نماینده وی وارد شود.
 4.  جهت ابلاغ های و پیامک های ارسالی مانند رمز و شماره اظهارنامه از طرف اداره ، وارد کردن شماره تماس همراه الزامی می باشد.
 5. در کادر مورد نظر نمونه برند و علامت را وارد نمایید.
 6.  توصیف و تعیین اجزاء علامت و تعیین حروف مشخص در صورتی که علامت مورد درخواست ثبت مشتمل بر حروف خاص باشد.
 7.  ذکر کالاها و خدماتی که علامت برای تشخیص آن ها به کار می رود،با تعیین طبقه یا طبقات درخواست شده طبق طبقه بندی بین المللی
 8.  در صورت درخواست می توان حق تقدم را انتخاب کرد.
 9.  نوع فعالیت مالک علامت.
 10.  در صورتی که علامت مشتمل بر کلمه یا کلماتی غیر از فارسی لاتین باشد ترجمه آن الزامی است .( در صورتی که برند از حروف لاتین باشد اشخاص حقوقی الزامی ست کارت بازرگانی داشته باشند.)
 11. ذکر رنگ،در صورتی که رنگ به عنوان صفت مشخصه و یا ویژگی خاص علامت باشد.
 12. ذکر سه بعدی بودن علامت در صورت ثبت آن.
 13.  تعیین ضمائم.
 14. پس از اتمام ورود اطلاعات در سامانه ، رمز 5 رقمی از طریق شماره همراه ثبت شده برای متقاضی ارسال می شود . توسط این کد می توانید بدون مراجعه به اداره مالکیت صنعتی برای پیگیری های بعدی و اطلاع از نتیجه نهایی تسلیم اظهارنامه از این کد استفاده کرد.  وارد سامانه شده و با درج کد پیگیری از روند ثبت اظهارنامه اطلاع یابید.

بعد از ثبت اظهارنامه و دریافت رمز ،اطلاعات به کارشناسان اداره ثبت مالکیت از طریق سامانه ارسال می شود و هزینه های اظهارنامه الزاما باید پرداخت گردد . کارشناسان بعد از بررسی ها لازمه نتایج آن را اعلام می نمایند :

1.در صورتی که نتیجه رد  پرونده باشد 

 دو حالت اتفاق می افتد که حالت اول وجود نقص اساسی باشد.حالت دوم اینکه برند قبلا به ثبت رسیده باشد .( در نتیجه بهترین راه قبل از اقدام به ثبت استعلام گیری می باشد. )

2.در صورتی که اخطاریه نقص پرونده باشد.

در این جهت این نقص قابل اصلاح باشد در مدت زمان یک ماه کارشناسان به متقاضی فرصت می دهند که این نقص را اصلاح کنند.

3.در صورت موافقت با تسلیم اظهارنامه 

کارشناسان پس از بررسی های به عمل آمده با اظهارنامه و درخواست برند ارسالی موافقت می کنند . متقاضی به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و اقدام به چاپ آگهی نوبت اول می کند.

بعد از ارسال مدارک خواسته شده ، می توان به صورت اینترنتی ، هزینه های روزنامه رسمی اول و هم چنین حق الثبت را واریز نمود.

در صورتی که روزنامه رسمی نوبت اول به چاپ رسید و 31 روز از تاریخ چاپ آن گذشت و اعتراضی نسبت به ثبت برند متقاضی اعلام نشد ، متقاضی می تواند آگهی نوبت دوم و اخذ سند قطعی برند اقدامات لازم را انجام دهد.

طــبقه‌بندی بين‌المللی علائم صنعتی و تجاری

طبقه 1 – مواد شيميايي مورد استفاده در صنايع، علوم، عكاسي و همچنين كشاورزي،باغباني و جنگلباني؛رزين‌هاي مصنوعي پردازش نشده؛ پلاستيك‌هاي پردازش نشده؛ كودهاي گياه؛ تركيبات اطفاء حريق؛ مواد آبكاري و جوشكاري فلزات؛ مواد شيميايي براي نگهداري مواد غذايي؛ مواد دباغي؛ چسب‌هاي صنعتي.
طبقه 2 – رنگ، روغن؛ جلا؛ لاك؛ موادضدرنگ زدگي و جلوگيري كننده از فاسد شدن چوب؛ مواد رنگي؛ مواد تثبيت رنگ، رزين يا صمغ‌هاي خام طبيعي؛ فلزات به صورت پودر يا ورق براي نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.
طبقه 3 – تركيبات سفيدكننده و ساير مواد مخصوص شستشوي لباس؛ مواد مخصوص تميز كردن، براق كردن، لكه‌گيري و سائيدن؛ صابون؛ عطريات، روغن‌هاي اسانس، مواد آرايشي؛ لوسيون‌هاي مو؛ گرد و خمير دندان.
طبقه 4 – روغن‌ها و گريس‌هاي صنعتي؛ روان‌كننده‌ها، تركيبات گردگيري، مرطوب كردن و جذب رطوبت؛ انواع سوخت (شامل سوخت موتور) و مواد روشنايي؛ انواع شمع و فتيله چراغ.
طبقه 5 – مواد داروئي و بيطاري؛ مواد بهداشتي براي مصارف پزشكي؛ مواد رژيمي براي مصارف پزشكي، غذاي كودكان؛ انواع گچ شكسته‌بندي، لوازم زخم‌بندي؛ مواد پركردن دندان، موم د ندانسازي؛ ضدعفوني كننده‌ها؛ مواد نابودكننده حشرات موذي؛ قارچ كش، مواد دفع نباتات هرزه.
طبقه 6 – فلزات عادي و آلياژهاي آن‌ها؛ مواد ساختماني فلزي؛ ساختمان‌هاي فلزي قابل حمل؛ مواد فلزي خطوط راه‌آهن؛ كابل و سيم‌هاي غيربرقي از جنس فلزات عادي؛ آهن‌آلات، اقلام كوچك فلزي؛ لوله و مجراهاي فلزي؛ گاوصندوق؛ اجناس ساخته شده از فلزات عادي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ سنگ‌هاي معدني فلزات.
طبقه 7 – انواع ماشين و ماشين‌هاي افزار؛ انواع موتور (به استثناء موتور وسائط نقليه زميني)؛ قفل و بست حلقه‌هاي اتصال قطعات ماشين‌ها و قطعات انتقال قوه (به غير از اتصالات و اجراء انتقال قوه وسائط نقليه زميني)؛ لوازم و ابزار كشاورزي (به استثناي ابزارهاي دستي)؛ ماشين جوجه كشي.
طبقه 8 – انواع ابزار و لوازم دستي (كه با دست كار مي‌كنند)؛ سرويس كارد و قاشق و چنگال، سلاح كمري، تيغ.
طبقه 9 – اسباب و آلات علمي، دريانوردي، مساحي، عكاسي، سينمايي، بصري، وزن كردن، اندازه‌گيري، علامت دادن، كنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش؛ اسباب و لوازم هدايت، قطع و وصل، تبديل، ذخيره‌سازي، تنظيم يا كنترل جريان برق؛ آلات و اسباب ضبط، انتقال يا تكثير صوت يا تصوير؛ اسباب ذخيره اطلاعات مغناطيسي، ديسك‌هاي قابل ضبط؛ ماشين‌هاي فروش خودكار و مكانيسم دستگاه‌هايي كه به سكه كار مي‌كنند؛ صندوق‌هاي ثبت مبلغ دريافتي، ماشين‌هاي حساب، تجهيزات داده‌پردازي و رايانه‌اي؛ دستگاه آتش نشاني.
طبقه 10 – آلات و ابزار جراحي، پزشكي، دندانسازي و بيطاري، اندام‌هاي مصنوعي، دندان و چشم‌مصنوعي؛ اقلام ارتوپدي؛ مواد بخيه زني.
طبقه 11 – دستگاه‌هاي روشنايي، حرارتي، مواد بخار، طبخ، خنك كردن، تهويه، تأمين آب بهداشتي.
طبقه 12 – وسائط نقليه، دستگاه‌هاي حمل و نقل زميني، دريايي يا هوايي.
طبقه 13 – اسلحه گرم؛ مهمات و انواع پرتابه (از قبيل موشك، خمپاره و غيره)؛ مواد منفجره؛ مواد وسايل آتشبازي.
طبقه 14 – فلزات گرانبها و آلياژهاي آن‌ها و كالاهايي كه با فلزات گرانبها ساخته شده يا با آن‌ها روكش شده‌اند و در ساير طبقات ذكر نشده‌اند؛ جواهرات، سنگ‌هاي گرانبها؛ اسباب و لوازم ساعت‌سازي و زمان سنجي.
طبقه 15 – آلات موسيقي.
طبقه 16 – كاغذ، مقوا و كالاهاي ساخته شده از آن‌ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ مطالب چاپ شده، مواد صحافي؛ عكس؛ نوشت‌افزار؛ چسب براي مصارف تحريري يا خانگي؛ لوازم نقاشي؛ قلم مو نقاشي؛ ماشين تحرير و لوازم ملزومات دفتري (به استثناي مبلمان) مواد آموزشي و تدريس ( به استثناي دستگاه‌ها)؛ مواد پلاستيكي براي بسته‌بندي (كه در ساير طبقات ذكر نشده‌اند)؛ حروف و كليشه چاپ.
طبقه 17 – لاستيك، كائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، ميكا (سنگ طلق) و كالاهاي ساخته شده از اين مواد كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ پلاستيك داراي شكل و قالب خاص براي استفاده در توليد ساير كالاها؛ مواد بسته‌بندي، درپوش‌گذاري، انسداد و عايق‌بندي؛ لوله‌هاي قابل ارتجاع غيرفلزي.
طبقه 18 – چرم و چرم مصنوعي و كالاهاي ساخته شده از آن‌ها كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ پوست حيوانات؛ چمدان، كيسه و كيف‌هاي مسافرتي؛ چتر، چتر آفتابگير و عصا؛ شلاق، يراق و زين و برگ.
طبقه 19 – مواد و مصالح ساختماني (غيرفلزي)؛ لوله‌هاي غيرفلزي سخت و غيرقابل انعطاف براي استفاده در ساختمان؛ آسفالت، قير و قطران؛ ساختمان‌هاي متحرك غيرفلزي؛ بناهاي يادبود غيرفلزي.
طبقه 20 – مبلمان و اثاثيه، آيينه، قاب عكس؛ كالاهاي ساخته شده از چوب، چوب پنبه، ني، حصير، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، كهربا، صدف مرواريد، كف دريا و بدل كليه اين مواد يا ساخته شده از پلاستيك (كه در ساير طبقات ذكر نشده‌اند).
طبقه 21 – ظروف خانگي يا لوازم آشپزخانه (كه از فلزات قيمتي ساخته يا روكش نشده‌اند)؛ شانه و ابر و اسفنج؛ انواع برس قلم مو(به استثناي قلم موهاي نقاشي)؛ مواد ساخت برس؛ لوازم نظافت و تميزكاري؛ سيم ظرفشويي؛ شيشه كار شده يا نيمه كار شده (به استثناي شيشه مورد استفاده درساختمان‌ها) شيشه آلات، اشياء ساخته شده از چيني و سفال كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند.
طبقه 22 – طناب، رسيمان، تور، چادر، سايبان، برزنت (تارپولين)، بادبان و شراع، كيسه و گوني كه در طبقات ديگر ذكر نشده است؛ مواد لايي و لايه‌گذاري و پوشال (به استثناي لاستيك و پلاستيك)؛ مواد خام ليفي براي نساجي.
طبقه 23 – انواع نخ و رشته براي مصارف پارچه بافي و نساجي.
طبقه 24 – محصولات نساجي و پارچه‌اي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ انواع روتختي و روميزي.
طبقه 25 – انواع لباس و پوشاك، پاپوش و پوشش سر.
طبقه 26 – انواع توري و قلابدوزي، روبان، بند (نوار) حاشيه و قيطان؛ دكمه، قزن قفلي، سنجاق و سوزن ته‌گرد؛ گل‌هاي مصنوعي.
طبقه 27 – انواع فرش، قاليچه، حصير و زيرانداز، لينوليوم و ساير كف پوش‌ها، آويزهاي ديواري (غيرپارچه‌اي).
طبقه 28 – انواع بازي و اسباب بازي؛ لوازم ورزشي و ژيمناستيك كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ تزئينات درخت كريسمس.
طبقه 29 – گوشت، گوشت ماهي، گوشت طيور و شكار؛ عصاره گوشت؛ سزيجات و ميوه‌جات به صورت كنسرو، خشك شده و پخته شده؛ انواع ژله، مربا و كمپوت؛ تخم مرغ، شير و محصولات لبني؛ روغن‌ها و چربي‌هاي خوراكي.
طبقه 30 – قهوه، چاي، كاكائو، شكر، برنج، نشاسته كاسار يا مانيوك (تاپيوكا)، نشاسته نخل خرما (ساگو)، بدل قهوه؛ آرد و فراورده‌هاي تهيه شده از غلات، نان، نان شيريني، شيريني‌جات، شيريني يخي؛ عسل، ملاس يا شيره قند؛ مايه خمير، گرد مخصوص شيريني‌پزي يا پخت نان؛ نمك، خردل؛ سركه، انواع سس (چاشني) ادويه جات، يخ.
طبقه 31 – محصولات كشاورزي، باغداري و جنگلباني و دانه‌هايي كه در طبقات ديگر ذكر نشده‌اند؛ حيوانات زنده؛ ميوه و سبزيجات تازه؛ بذر؛ گياهان و گل‌هاي طبيعي؛ غذاي حيوانات؛ مالت (جو سبز خشك شده).
طبقه 32 – ماءالشعير؛ آب‌هاي معدني وگازدار و ساير نوشيدي‌هاي غيرالكلي؛ آبميوه و شربت‌هاي ميوه‌اي؛ شربت و تركيبات مخصوص ساخت نوشابه.
طبقه 33 – ...
طبقه 34 – تنباكو، لوازم تدخين؛ كبريت.
خدمات :
طبقه 35 – تبليغات؛ مديريت تجاري؛ امور اداري تجارت؛ كارهاي دفتري و اداري.
طبقه 36 – بيمه؛ امور مالي؛ امور پولي؛ امور مربو به معاملات املاك و مستغلات.
طبقه 37 – ساختمان‌سازي؛ تعمير و بازسازي؛ خدمات نصب.
طبقه 38 – مخابرات از راه دور.
طبقه 39 – حمل و نقل؛ بسته‌بندي و نگهداري كالاها؛ تهيه مقدمات و ترتيب دادن مسافرت‌ها.
طبقه 40 – بهسازي و عمل‌آوري مواد.
طبقه 41 – آموزش و پروش؛ دوره‌هاي كارآموزي وتعليمي؛ تفريح و سرگرمي؛ فعاليت‌هاي ورزشي و فرهنگي.
طبقه 42 – خدمات علمي و فناوري و تحقيق و پژوهش و طراحي در اين زمينه؛ خدمات تجزيه و تحليل و تحقيقات صنعتي؛ طراحي و توسعه نرم‌افزار و سخت افزارهاي رايانه‌اي.
طبقه 43 – خدمات عرضه اغذيه و نوشابه؛ تأمين مسكن و محل اقامت موقت.
طبقه 44 – خدمات پزشكي؛ خدمات بيطاري؛ مراقبت‌هاي بهداشتي؛ و زيبايي براي انسان‌ها ياحيوانات؛ خدمات كشاورزي، باغداري و جنگلداري.
طبقه 45 – خدمات شخصي يا اجتماعي كه توسط ديگران براي رفع نيازهاي افراد ارائه مي‌شوند؛ خدمات امنيتي براي محافظت از افراد، اموال و دارايي‌ها؛ خدمات حقوقي..

جهت کسب اطلاعات تخصصی در زمینه ثبت برند در کرج با ثبت برند آراکس تماس حاصل نمایید و از تخصص کارشناسان ما بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.