استعلام برند قبل از ثبت

قبل از اقدامات  ثبت برند اولین نکته ای که حائز اهمیت می باشد استعلام از عدم سابقه پیشین نام برند می باشد . در نتیجه اولین اقدام شخص متقاضی انتخاب نام مناسب برای کالاها و یا محصولات خود و از عدم تکراری بودن آن اطمینان حاصل نماید .

قبل از آن که برندی را به ثبت برسانید باید از ثبت یا عدم ثبت آن مطلع شوید و مبادرات لازم را انجام بدهید.وقتی شما از برند خود استعلام می گیرید مطلع می شوید که برند شما ابتکاری می باشد و سبب گمراهی مشتریان نمی شود.مقصو از گمراه نکردن و خلاقانه بودن برند این می باشد که برند مورد استفاده بر روی کالا از نظر شکل جدید می باشد و به وسیله ی اشخاص دیگر مورد استعمال یا ثبت قرار نگرفته است.

مزایای ثبت برند در کرج چیست ؟

 ثبت برند باعث حفظ اسم تجاری متقاضی و عدم استفاده دیگران از آن میشود. و همچنین با ایجاد رقابت بین بازار باعث رونق کسب و کار می شود . 

جهت اطلاعات بیشتر در زمینه اینکه برند چیست ؟ بیشتر بدانید کلیک نمایید . 

انتخاب نام برند

در انتخاب نام برند،نکات ذیل را مورد توجه قرار دهید:

🔷 ابتکاری بودن علامت تجاری

از خصوصیات علامت تجاری ابتکاری بودن آن است، یعنی علامت باید توام با طراحی و ظرایف شکلی باشد.اگر علامت ساده باشد و با خود جنس اشتباه شود از محصول عرضه شده در بازار حمایت نمی کند و آثار خوب تجاری یک علامت ابتکاری را در برنمی گیرد.

از طرفی دیگر،ابتکاری بودن علامت تجاری ایجاب می کند اسامی عام (مانند کلمه "قند") به عنوان علامت انتخاب نشود و بالاخره اینکه به کاربردن خطوط هندسی به شکل لوزی یا دایره و نیز انتخاب ارقام که نشانگر کیفیت جنس باشد، جنبه ابتکاری ندارد ولی اگر ارقام مورد استفاده با نوع کالا متمایز باشد برای استفاده به عنوان علامت،خالی از اشکال خواهد بود.

🔷 عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

علامت تجاری نباید طوری ترسیم گردد که در نظر مشتری ایجاد اشتباه کرده و وی را در تشخیص و تمییز علایم تجاری دیگر که قدری با هم مشابهت دارند،دچار سردرگمی و انتخاب نادرست کنند.به عنوان مثال، در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند، به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.

ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد، صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

شایان ذکر است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا ،که این طبقه بندی در مقاله شرایط ثبت برند در کرج توضیح داده شده است .

 هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود، شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند،با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

امروزه انتخاب برند بسیار سخت تر از گذشته شده است،چرا که حجم برندهای ثبت شده در اداره مالکیت صنعتی در دهه های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است.چنانچه برندی قبلاَ به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت را ندارد.بدین منظور،جهت پیشگیری از رد برند پیشنهادی،قبل از ثبت می بایست از برند مورد نظر استعلام گرفت.

نحوه استعلام برند قبل از ثبت

به منظور حصول اطمینان از عدم سابقه ثبت برند پیشنهادی خود می توانید به پایگاه اینترنتی ذیل مراجعه فرمایید.

🔷 اولین روش استعلام از روزنامه رسمی کشور می باشد . 

این سامانه یکی از ایمن ترین درگاه ها جهت استعلام می باشد و در جستجو در صورت وجود هرگونه سابقه ی ثیت نتایج اعلام خواهد شد . 

با استعلام برند قبل از ثبت می توان از تمامی برندهای ثبت شده در 45 طبقه کاری مطلع شد.در برخی مواقع ممکن است یک برند را مختص کالا و یا خدماتی خاص بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم.لذا با استعلام برند قبل از ثبت،از ثبت آن برند در طبقات دیگر نیز مطلع می شویم و نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم کنیم.

🔷 دومین روش استعلام از سامانه اداره مالکیت صنعتی می باشد .

وارد این سامانه شده از طریق جستجو وارد صفحه شده و برند انتخابی و طبقه درخواستی آن را تعیین نمایید . و گزینه جستجو را کلیک نمایید در این صورت از سابقه ثبت دیگر موارد نتایجی را به درخواست کننده اعلام می کند . 

در نتیجه یکی از الویت اقدامات ثبت برند تجاری ، استعلام گیری است . بدین منظور جهت پیشگیری از رد برند پیشنهادی، قبل از ثبت می بایست از برند مورد نظر استعلام گرفت. این روش استعلام گیری اطمینان حاصل می گردد که این علائم در ایران و سایر کشورهای دیگر به ثبت نرسیده است .

از این طریق می توان ازعلائم، برندها، طرح ها و حتی طبقه و صنف آن ها که قبلا در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است آگاه شد و از ارسال نام های تکراری به سازمان ثبت جلوگیری می شود. 

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.