استعلام علائم تجاری در کرج

استعلام علائم تجاری در کرج اولین اقدام لازم جهت ثبت علائم تجاری در کرج می باشد . انتخاب و ثبت علائم تجاری تابع شرایط خاصی می باشد از جمله جدید ، ابتکاری خلاقانه باشد و هم چنین موجب گمراه مصرف کننده نباشد .

اولین سوال که در ذهن شما ایجاد می شود :

علائم تجاری چیست ؟ 

تاجران و یا متقاضیان جهت بهتر شناساندن و جلب اعتماد مصرف کننده نیاز به ثبت علائم تجاری می باشند . 

انتخاب علائم تجاری با ابتکار و خلاقیت خاصی باید باشد که این ابتکار، محصول و یا کالا و یا خدمات را برگزیده کرده و رقابت در بین بازار و رقبا ایجاد می کند .در نتیجه علائم هر چه جدید تر و ساده تر باشد بیشتر در ذهن مصرف کننده ماندگار می شود .

منظور از این که این علائم جدید باشد یعنی سابقه ثبت قبلی نداشته باشد .

چون بر روی محصول و یا کالا استفاده می شود و باید از لحاظ شکلی و جدید بودن سابقه ثبت و استعمال قبلی نداشته باشد .

شایان ذکر است که با توجه به جدول طبقه بندی کالا،هرگاه برای نوعی کالای مشخص علامتی از طبقه ای خاص استفاده شود،شخص دیگری که پس از انتخاب علامت مذکور بخواهد برای کالای خود از نوع مشابه از طبقه مزبور و از همان علامت قبلی استفاده کند،با ممنوعیت استفاده و ثبت علامت مواجه خواهد شد.

باتوجه به افزایش چشم گیر علائم تجاری ثبت شده در اداره مالیکت صنعتی ، در حال حاضر انتخاب جدید و ثبت علائم تجاری بسیار دشوار شده است . در نتیجه زمانی که از سابقه علائمی که ثبت شده متوجه شدیم دیگر آن علائم مجدد قابل ثبت نیست .

در نتیجه یکی از الویت اقدامات ثبت علائم تجاری ، استعلام گیری است .

بدین منظور جهت پیشگیری از رد علائم پیشنهادی، قبل از ثبت می بایست از برند مورد نظر استعلام گرفت. این روش استعلام گیری اطمینان حاصل می گردد که این علائم در ایران و سایر کشورهای دیگر به ثبت نرسیده است . از این طریق می توان ازعلائم، برندها، طرح ها و حتی طبقه و صنف آن ها که قبلا در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است آگاه شد و از این طریق ارسال نام های تکراری به سازمان ثبت کاهش می یابد.

با تعریف علائم تجاری آشنا شدید ، هم اکنون می توانید جهت اطلاع بیشتر از مراحل ثبت علائم تجاری در کرج و شرایط ثبت علائم تجاری در کرج به مقاله آنها مراجعه نمایید .

استعلام علائم تجاری در کرج چه فوایدی دارد ؟

در استعلام علائم تجاری در کرج قبل از اقدام به ثبت یکی از موارد های ذیل اتفاق می افتد :

 • علائم تجاری مورد نظر عینا تکرار شده و مشابه آن پیش از این ثبت شده است.
 • علائم تجاری مورد نظر یکی از کلمات یا عبارت ثبت شده می باشد.
 • علائم تجاری مورد نظر پیش از این ثبت نشده و مشابه آن وجود ندارد.( عدم سابقه ثبت قبلی )

در موارد 2 و 1 شخص پس از استعلام برند قبل از تنظیم اظهارنامه به این نتیجه می رسد که برند منتخب مطمئنا توسط سازمان ثبت اسناد و املاک رد می گردد که در این صورت از ثبت آن صرف نظر می کند و در مورد 3 که مطلوب ترین حالت ممکن می باشد شخص در می یابد که برند مورد نظر تحت هیچ شرایطی با اخطار مواجه نخواهد شد و می توان آن را بی هیچ ممانعتی در طبقه دلخواه ثبت کرد .

روش های استعلام علائم تجاری در کرج

جهت اطمینان خاطر از سابقه ثبت قبلی می توان به روش های ذیل از سامانه اینترنتی آگاهی لازم را کسب نمود :

 • پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

یکی از معتبرترین روش های استعلام گیری علائم تجاری می باشد . وارد سامانه شده به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کرده و در قسمت آگهی های قانونی با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی،قید نام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.

 • مراجعه به سامانه اداره مالکیت صنعتی به نشانی http://iripo.ssaa.ir

وارد این سامانه شده از طریق جستجو وارد صفحه شده و علائم انتخابی و طبقه درخواستی آن را تعیین نمایید . و گزینه جستجو را کلیک نمایید در این صورت از سابقه ثبت دیگر موارد نتایجی را به درخواست کننده اعلام می کند .

می توان از اهمیت موضوع استعلام گیری این نتیجه را استنباط کرد که با استعلام گیری از 45 طبقه کاری مطلع می شویم در بعضی موارد احتمال دارد که علائم را اختصاص به محصول و یا کالاهای خاصی بدانیم و بخواهیم از همان نام در کالا یا خدماتی دیگر استفاده کنیم.

لذا با استعلام گیری علائم تجاری قبل از ثبت،از ثبت آن در طبقات دیگر نیز مطلع می شویم و نیازی نمی باشد که برای آن اظهارنامه ای دیگر تنظیم کنیم.

در انتخاب علائم تجاری به نکاتی توجه نمایید 

 • خلاقیت و ایده ای جدید بودن علائم تجاری

از ویژگی های علائم تجاری ابتکاری خلاق و جدید باشد . بدین منظور علائم تجاری با طراحی و ظرافت شکل همراه باشد . باید توجه نمود که ساده نباشد چون ایجاد اشتباه شده و مورد حمایت قرار نمی گیرد .

در نتیجه وقتی از ابتکار و خلاقیت صحبت می شود باید در نظر داشت که علائم های ساده مانند کلمه " قند " یا مواردی که عامیانه باشد به عنوان علامت تجاری شناخته نمی شود . هم چنین از خطوطی مانند لوزی و دایره و ارقام این گونه موارد باز ابتکار شناخته نمی شوند .

 • عدم ایجاد اشتباه در نظر مشتری

بهتر است این مورد را با یک سوال مطرح شود چرا علائم تجاری را ثبت می کنیم ؟

بهتر است همه جوانب را در نظر گرفت که ثبت علائم تجاری برای رونق کسب و کار و شناختن محصول و یا کالا به مصرف کننده است . در نتیجه وقتی از مصرف کننده صحبت می شود باید دقت کرد در انتخاب علائم مناسب متقاضیان ، مصرف کننده را دجار سردرگمی و اشتباه نکشد که موجب شود مصرف کننده جنس و یا کالای خود را نادرست انتخاب کند .

به عنوان مثال، در علایم مرکب ممکن است در اجزاء دو علامت مرکب از یک کلمه مشابه استفاده شده باشد و اجزای دیگر یکسان و مشابه نباشند،به نحوی که جزء مشترک و مشابه دو علامت میان صاحبان آن ها موجبات اختلاف و دعوی را فراهم سازد.

ایجاد اشتباه در نظر مشتری گاه ممکن است با انتخاب نام منطقه ای خاص به عنوان علامت تجاری برای کالایی مشخص که در اصل بین کالا و آن منطقه ارتباطی وجود ندارد،صورت پذیرد به نحوی که مصرف کننده به تصور اینکه کالا متعلق به آن منطقه است راجع به نوع و مبدا جنس دچار اشتباه شد و در انتخاب و خرید کالا گمراه گردد.

جهت راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت علائم تجاری در کرج می توانید با کارشناسان مجموعه ثبت علامت آراکس تماس بگیرید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکت آراکس

سرعت و دقت بالا

ثبت شرکت آراکس

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

ثبت شرکت آراکس

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین

  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی آراکس در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه ثبتی آراکس بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی آراکس هست.