تمامی شرکت ها باید دارای نامی مختص خود باشند که بواسطه آن شناخته شده و ماهیت عمل شان معلوم گردیده و باعث متمایز شدن شان از سایر شرکت ها شود. طبق قانون ، شرکت ها پس از ثبت شدن ، تحت عنوان شخص حقوقی با آن نام شناخته شده و مورد حمایت واقع می شوند به همین دلیل نخست باید جهت استعلام شرکت اقدام نمود.

معمولا اسم شرکت با اسم حقیقی یا تجاری موسسان یا شرکا متفاوت است زیرا شخصیت حقیقی شرکا مجزا از شخصیت حقوقی و تجاری است و قانون تجارت صریحا اعلام کرده که شرکت باید با نام ویژه و بخصوصی تاسیس شود.

نخستین گام در انتخاب اسم شرکت، کسب رضایت اداره ثبت شرکت ها توسط موسسان آن می باشد. توجه به موارد ذیل در هنگام تعیین اسم شرکت ضروری است:

اسم منتخب نباید قبلا به ثبت رسیده شده باشد؛ دارای مفهومی منطبق با فرهنگ اسلامی باشد: دست کم از 3 بخش تشکیل شده باشد، کلمه ای فارسی باشد و خارجی نباشد.

بخاطر حجم بالای اسامی شرکت هایی که در طی چند سال گذشته به ثبت رسیده، تعیین نام شرکت ها حال حاضر دشوارتر از قبل شده است. اسم شرکتی را نمی توان در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رساند که سابق بر این در اداره مذکور ثبت شده باشد از این رو بهتر است جهت اجتناب از عدم پذیرش اسم منتخب شرکت تان ، استعلامی درباره نام انتخابی از طریق سایت ثبت شرکت ها بعمل آورید.

نحوه استعلام نام شرکت

با مراجعه به پایگاه اینترنتی زیر می توانید از سابقه ثبت نام انتخابی برای شرکت خود اطلاع حاصل فرمایید:

1.نشانی پایگاه اینترنتی استعلام اشخاص حقوقی کشور http://www.ilenc.ir

سایت فوق الذکر تحت نظارت سازمان اسناد و املاک کشور بوده و برای کسب استعلام نام شرکت، راهی مطمئن قلمداد می شود و شامل کلیه اشخاص حقوقی کشور اعم از سازمان های دولتی و شهرداری ها را در کنار شرکت ها می باشد.

ثبت کردن یکی از سه مورد اطلاعات زیر پس از وارد شدن به سایت لازم الاجرا می باشد:

 1. شماره ثبت.
 2. شناسه ملی.
 3. نام شخصیت حقوقی .

چنانچه شرکتی قبلا به ثبت رسیده شده باشد، پس از اینکه لااقل یکی از اطلاعات بالا را وارد کردید، می توانید اطلاعات عمومی آن از جمله نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت را مشاهده نمایید.  

2- نشانی پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور http://rrk.ir

پس از مراجعه به سایت فوق وارد بخش آگهی های قانونی می شوید و جهت کسب استعلام نام شرکت، نام و سایر اطلاعات مورد نیاز را درج کرده و با انتخاب گزینه جستجو، دسترسی به کلیه آگهی های اشخاص حقوقی در این سایت همراه اطلاعاتی از قبیل نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت جهت ارزیابی اصالت امکان پذیر خواهد شد.

اگر در انتخاب اسم شرکت خود دچار مشکل شده اید و نتوانسته اید استعلامات لازم را اخذ نمایید می توانید با تماس تلفنی با همکارن ثبت تدبیر راهنمایی لازم را اخذ نمایید.

نکات تعیین نام شرکت

رعایت نکات زیر در هنگام تعیین نام شرکت ضروری می باشد :

 1. استفاده از از عناوین ایثارگران و شاهد و نظایر آن که منحصرا تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد غیر مجاز می باشد.
 2. انتخاب اسامی معروفی که موجب انحراف افکار عمومی می گردد ، غیر مجاز می باشد.
 3. انتخاب اسامی دانشمندان و کاشفان معاصر مجاز نمی باشد.
 4. حتما باید اسم خاص در نام انتخابی شرکت بکار رفته باشد.
 5. بهتر است در نام انتخابی شرکت، از کلمات کلیشه ای و خسته کننده استفاده نشود.
 6. کاربرد اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت بلا مانع است ولی آنها بخشی از اسم منتخب شرکت محسوب نمی شوند و علاوه بر آنها باید اسم شرکت از سه کلمه دیگر درست شده باشد.
 7. ثبت نام منتخب اشخاص حقوقی با کسب مجوز از مقامات ذیصلاح صورت می گیرد و پس از اینکه شخص حقوقی موفق به اخذ مجوز لازم شد می تواند آن را ضمیمه مدارک تقاضای ثبت تاسیس نموده و به نهاد مسئول ثبت شرکت ها ارائه دهد.
 8. درصورت استفاده از واژگانی نظیر بنیاد، انجمن، کانون، تشکل، بانک، بهداشت، گمرک، ارشاد، تبلیغ، لیزینگ و ...در نام شرکت یا موسسه ، لازم است که از مرجع ذیصلاح مربوطه مجوز لازم اخذ گردد.
 9. درصورتی می توان از اسامی ائمه و نام های متبرکه در موسسات خیریه، فرهنگی و شرکت های خدمات زیارتی استفاده کرد که با رعایت موارد مربوطه ، مجوز لازم کسب شده باشد.  

ثبت نام شرکت

بعد از استعلام اسم شرکت در صورتی که اسم مورد نظر شما در اداره ی ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده بود می توانید با رجوع نمودن به سامانه ی الکترونیکی http://www.irsherkat.ssaa.ir  به ترتیب اولویت 5 اسم را انتخاب نمایید و در سامانه وارد کنید تا بعد از بررسی و ارزیابی یکی از اسم ها مورد تایید قرار بگیرد.شایان ذکر است که متقاضی تعیین نام بایستی شخصی از سهامداران و یا موسسین یا وکیل رسمی دادگستری همراه با ارائه وکالتنامه باشد.پس از تعیین اسم به وسیله ی اداره ثبت شرکت ها اعتبار آن در صورت ثبت و آگهی نامحدود می باشد ولی چنانچه ثبت و آگهی گردد اعتبار آن تا سه ماه از تاریخ تایید اسم است.این مدت زمان جهت شرکت های سهامی عام 6 ماه است.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.